Dallime mes rishikimeve të "Frederik Barbarosa"

===Fisniku i Schwaben dhe Kryqezatat===
 
Si i Biri i [[Friedrich II. (Schwaben)|Fridrich II.]], Fisniku i Schwaben, dhe Judith e Bija e [[Heinrich der Schwarze]] i Bavaris, shqip: Heinrichi i Ziu. Ajë e kishte prejardhjen nga te Dy Shtepive te Anmiqsume nemes veti sepse ato ishin me te Fortat ne Gjermanin e asajë kohe. Pas vdekjes se te Atit aje u bë Trashigimtar i ti Fridrich III. si Fisnik i Schwaben. Aj u mundua te Trashigimoj punen e se Atit, per të Fuqisu Dominancen e StepisShtepis [[Staufer]] dhe ne anen Tjeter Axha i ti [[Konrad III. (HRR)|Konrad III.]] si Mbret Gjerman u mundua te Perforcon fuqin e Mbreteris. Ne Ngacmimet ne mes te Konradit III. dhe Welfve, Friedrichi mori nje anë Neutrale dhe ngadoher ësht munduar te Ndaloj Konradin.
 
Me 27 Dhjetor Konradi ju Bashkangjit [[Kryqezata|Kryqëzates se Dyt]] ne ManstirinManastirin e [[Spayer]]it. Te cilles ju Bashkangjit edhe Freiedrichi do Dit më vone, i ati i ti i ja kishte ndaluar te mër pjes sepse aj donte qe te Kujdeset me schum ne [[Principat]]. Pas vdekjes se te Atit ne Prill 1147 aj mori pjes disa dit me von. Gjat te gjith Kryqëzates aj nejti pran Axhes se ti dhe si Miku me i Besueshem. Ne Shtator 1148 aje u rikthu ne Krah te Konradit nga [[Akkon|Akkoni]] per ne [[Konstantinopoli|Konstantinopoje]] ku e kalun Dimrin dhe ne Pranver te vitit 1149 u nis per ne Principat te ti.
 
===Vitet e Para===
70

edits