Dallime mes rishikimeve të "Frederik Barbarosa"

[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
====Zgjidhja si Mbret====
 
Pas Vdekjes se pa Pritur te [[Konrad III.|Konradit]] me 15 Shkurt 1152 ne Bamberg, u Zgjedh Friedrich si Mbret romako-gjerman me 4 mars ne [[Frankfurt am Main]] dhe me 9 mars 1152 ju Dhurua Kurora Mbretrore ne Kishen e [[Achen|Achenit]] nanga Epishkopi i [[Köln|Kolonisë]] [[Arnold II. von Wied]].
Ky Kurorizim i Shpejt sqarohet nga Historiant e sotshem me Rastin qe [[Konrad III.|Konradi]] kishte parapa ket Termin ne Parapamje te arritjes se tij ne Itali per Kurorizim si Perandor ne [[Roma|Rom]], Ky Kurorizim ka qen i Parapam per te Zgjedh te Birin e vet, sipas mendimeve te asaj kohe thuhet qe Konradi isht duke u pergadit per nje Rrugë te Gjate dhe te Veshtir, per ket aje e kishte Propozuar te Birin e vet.
Sipas Historianit dhe Dajes se Friedrichit, [[Otto von Freising]] thuhet qe Mbreti Konrad pas shum mendimeve ishte ardhur te aj mendim, qe te ishte ma mir te Zgjidhet nipi i tij Friedrichi si Mbret gjerman. I Biri i Konradit ishte [[Friedrich von Rothenburg]] i cilli ishte ne ate kohe vetem 6 vjeqar dhe keshtu thuhet qe i ati i ti kishte Frike qe nesonese do Zgjedhet i Biri i ti si Mbret do ta humb Mbretrin kunder [[Heinrich der Löwe]] Shq: Heinrich Luani nga Stepia i [[Welfen]] i cilli ishte ne Konflikt me Konradin. Ketu te Dhana ne Histerografin e Sotshem nuk meren si te Sigurta, sepse nuk ka Tregues Neutral te cilltcillet mund te Tregojn si ka qen ne te Vertet.
 
====Hapat e parë ne Politik te Perandoris====
70

edits