Dallime mes rishikimeve të "Fotografia digjitale"

No change in size ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Në 10 vjet, aparatet digjitale i janë bërë të disponueshëm tregut të konsumit individual. Aparatet digjitale tashmë shiten më shumë se ato me film, dhe shume kane funksione që nuk gjehen në aparatet me film si mundësia për të regjistruar [[videoja|video]] dhe [[zëri|zë]].
 
Kodaku lajmëroi në Janar të [[2004]] se nuk do të prodhonte më aparat me film 35mm në fund të fititvitit. Kjo u interpretua si shenjë e mbarimit të fotografisë në film sidoqoftë Kodaku kishte një pjesë shumë të vogël të tregut të filmit kur bëri këtë lajmërim. Çmimi i aparateve 35mm dhe APS ka rënë shumë për arsye të konkurrencës direkte me formatin digjital. Fotografia e ''lagësht'' do mbijetojë për arsyen se amatorë të pasionuar dhe artistë të famshëm preferojnë përdorimin e filmit tradicional dhe teknikave që tashmë kanë praktikuar.
 
[[Category:Politeknik]]
Anonymous user