Lumi Kolorado: Dallime mes rishikimesh

3 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 1:
[[Figura:Grand Canyon Horse Shoe Bend MC.jpg|thumb|right|300px| Lumi Kollorado në Kanjonin e Madh]]
'''Lumi Kolorado''' ose Lumi i Kuq është lum në jugperëndim të SHBA-ve dhe në veriperëndim të Meksikës, është i gjatë rreth 2.330 km. Lumi Kolorado buron në anën perëndimorë të Maleve. Lumi me rrjedhen e tij natyrore derdhet në gjirin e Kalifornisë, por përshkak të shfrytëzimit të ujit të yij për ujitje bënë që shpesh të thahet dhe shpesh nuk arrinë të derdhet në det. Pellgu I lumit Kolorado përfshinë 629.100 km². Prurja e ujit është e ndryshueshme –nga 113 m³/s në periudhat e thatësisë deri 28.000 m³/s në raste të vërshimeve të mëdha.
[[Kategoria:Lumë LumenjSHBAShBA ]]