Ndryshimi mes inspektimeve të "Numri atomik"

No change in size ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: en:Atomic number)
Është e përfaqësuar nga simboli ''''' Z'''''. Numri atomik e identifikon një numër unik të [[Elementet kimike|elementeve kimike]]. Në një [[atom]] me ngarkesë neutrale, numri atomik është i barabartë me numrin e [[Elektronet|elektroneve]].
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[IzotopeIzotopi|izotope]].
 
Numri atomike , ''''' Z''''' , nuk duhet të ngatërrohet me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A''''' , i cili është numri i përgjithshëm i [[Protoni|protoneve]] dhe [[neutroni|neutroneve]] në qendër të një [[atomi]].
[[Protoni|Protonet]] dhe [[Neutroni|neutrons]] kanë afërsisht të njëjtën masë ( dhe masa e [[Elektronet|electroneve]] është e papërfillshme për shumë qëllime), ndërsa [[Masa atomike]] e një [[atomi]] është përafërsisht e barabartë me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A'''''.
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[IzotopeIzotopi|izotope]].
 
==Historia==