Ndryshimi mes inspektimeve të "ISO 3166-1"

488 bytes removed ,  10 vjet më parë
Lista e vendeve ISO 3166-1
(Lista e vendeve ISO 3166-1)
 
(Lista e vendeve ISO 3166-1)
 
 
* ADAF [[ Andora Afganistan]]
* AEZA [[ EmiratetAfrika e Bashkuara Arabe Jugut]]
* AFDZ [[ Afganistan Algjeria]]
* AGAQ [[ Antigua dhe Barbadosi Anarktiku]]
* AIAD [[ Anguilla Andora]]
* ALAO [[ Shqipëri Angola]]
* AMAI [[ Armeni Anguilla]]
* ANAG [[ AntiletAntigua Hollandeze dhe Barbadosi]]
* AOAN [[ Angola Antilet Hollandeze]]
* AQSA [[ Anarktiku Arabia Saudite]]
* AR [[ Argjentina ]]
* ASAM [[ Samoa Amerikane Armeni]]
* ATAW [[ Austria Aruba]]
* AU [[ Australia ]]
* AWAT [[ Aruba Austria]]
* AZ [[ Azerbejxhani ]]
* BABS [[ Bosnja dhe Hercegovina Bahamet]]
* BBBH [[ Barbados Bahrein]]
* BD [[ Bangladesh ]]
* BEBB [[ Belgjika Barbados]]
* BFBE [[ Burkina Faso Belgjika]]
* BGBZ [[ Bullgaria Belize]]
* BHBY [[ Bahrein Bellorusia]]
* BIBJ [[ Burundi Benin]]
* BJBM [[ Benin Bermudet]]
* BMBW [[ Bermudet Bocuana]]
* BNBO [[ Bruneji Bolivia]]
* BOBA [[ Bolivia Bosnja dhe Hercegovina]]
* BR [[ Brazili ]]
* BSCI [[ Bahamet Bregu I Fildisht]]
* BTGB [[ Butani Britania e Madhe]]
* BVBN [[ Ishulli Bouvet Bruneji]]
* BWBG [[ Bocuana Bullgaria]]
* BYBF [[ Bellorusia Burkina Faso]]
* BZBI [[ Belize Burundi]]
* CABT [[ Kanada Butani]]
* CCTD [[ Ishujt Kokos (Keeling) Çad]]
* HTCZ [[ Haiti Çekia]]
* CF [[ Republika e Afrikës Qëndrore ]]
* CGDK [[ Kongo Danimarka]]
* CIDM [[ Bregu I Fildisht Dominika]]
* CKEG [[ Ishujt Kuk Egjipti]]
* CLEC [[ Kili Ekuadori]]
* AE [[Emiratet e Bashkuara Arabe]]
* CM [[ Kamerun ]]
* CNER [[ Kina Eritrea]]
* COEE [[ Kolumbia Estonia]]
* CRET [[ Kosta Rika Etiopia]]
* CUPH [[ Kuba Filipine]]
* CVFI [[ Kape Verde Finlanda]]
* CXFJ [[ Ishulli Kristmas Fixhi]]
* CYFR [[ Qipro Franca]]
* CZGA [[ Çekia Gaboni]]
* DEGM [[ Gjermania Gambia]]
* DJGH [[ Xhibuti Gana]]
* GS [[Georgjija Jugore dhe Ishujt Sendviç Jugorë]]
* DK [[ Danimarka ]]
* DMGE [[ Dominika Gjeorgjia]]
* DODE [[ Republika Domenikane Gjermania]]
* DZGI [[ Algjeria Gjibraltari]]
* ECGD [[ Ekuadori Grenada]]
* EEGL [[ Estonia Grenlanda]]
* EGGR [[ Egjipti Greqia]]
* EHGP [[ Saharaja Perëndimore Guadalupa]]
* ERGY [[ Eritrea Guajana]]
* ESGF [[ Spanja Guajana Franceze]]
* ETGU [[ Etiopia Guam]]
* FIGT [[ Finlanda Guatemala]]
* FJGG [[ Fixhi Guernsej]]
* GN [[ Guineja ]]
* FK [[ Ishujt Falkland (Malvinet) ]]
* FMGQ [[ Mikronezia Guineja Ekuatoriale]]
* FOGW [[ Ishujt Faroe Guineja-Bisao]]
* FRHT [[ Franca Haiti]]
* GANL [[ Gaboni Holanda]]
* GBHN [[ Britania e Madhe Honduras]]
* GDHK [[ Grenada Hong Kong]]
* GEHU [[ Gjeorgjia Hungaria]]
* GFIN [[ Guajana Franceze India]]
* GGID [[ Guernsej Indonezia]]
* GHIQ [[ Gana Iraku]]
* GIIR [[ Gjibraltari Irani]]
* GLIE [[ Grenlanda Irlanda]]
* MP [[ Ishujt e Marianës Veriore ]]
* GM [[ Gambia ]]
* UM [[ Ishujt e vogël periferik të SH.B. ]]
* GN [[ Guineja ]]
* FK [[ Ishujt Falkland (Malvinet) ]]
* GP [[ Guadalupa ]]
* GQFO [[ GuinejaIshujt Ekuatoriale Faroe]]
* HM [[Ishujt Heard dhe Mc Donald]]
* GR [[ Greqia ]]
* GSKY [[ Georgjija Jugore dhe Ishujt Sendviç Jugorë Kajman]]
* GTCC [[ Guatemala Ishujt Kokos (Keeling)]]
* GUCK [[ Guam Ishujt Kuk]]
* GWMH [[ Guineja-Bisao Ishujt Marshall]]
* GYNF [[ Guajana Ishujt Norfolk]]
* HKPN [[ HongIshujt Kong Pitkairn]]
* HMSB [[ Ishujt Heard dhe Mc Donald Solomon]]
* HNTC [[ Honduras Ishujt Turks dhe Kaikos]]
* VI [[ Ishujt Virgjin të Amerikës ]]
* HR [[ Kroacia ]]
* VG [[ Ishujt Virgjin të Britanisë ]]
* HT [[ Haiti ]]
* HUBV [[ Hungaria Ishulli Bouvet]]
* CHIM [[ Zvicra Ishulli i Njeriut]]
* IDCX [[ Indonezia Ishulli Kristmas]]
* IEIS [[ Irlanda Islanda]]
* ILIT [[ Izraeli Italia]]
* IMIL [[ Ishulli i Njeriut Izraeli]]
* INJP [[ India Japonia]]
* TOYE [[ Tonga Jemen]]
* IO [[ Territori Britanik në Oqeanin Indian ]]
* IQJO [[ Iraku Jordania]]
* IRNC [[ Irani Kaledonia e Re]]
* ISKH [[ Islanda Kamboxhia]]
* ITCM [[ Italia Kamerun]]
* JECA [[ Xhersej Kanada]]
* JMCV [[ Xhamaika Kape Verde ]]
* JOQA [[ Jordania Katar]]
* JPKZ [[ Japonia Kazakistani]]
* KE [[ Kenia ]]
* KGCL [[ Kirgizstani Kili]]
* KHCN [[ Kamboxhia Kina]]
* KIKG [[ Kiribati Kirgizstani]]
* KMKI [[ Komoret Kiribati]]
* KNCO [[ Shën Kits dhe Nevis Kolumbia]]
* KPKM [[ Koreja veriore Komoret]]
* KRCG [[ Koreja jugore Kongo]]
* KWKR [[ Kuvajti Koreja jugore]]
* KYKP [[ IshujtKoreja Kajman veriore]]
* KZKO [[ Kazakistani Kosova]]
* LACR [[ Laosi Kosta Rika]]
* LBHR [[ Libani Kroacia]]
* LCCU [[ Shën Lusia Kuba]]
* LIKW [[ Lihtenshtajni Kuvajti]]
* LKLA [[ Sri Lanka Laosi]]
* LRLV [[ Liberia Latvia]]
* LS [[ Lesoto ]]
* LTLB [[ Lituania Libani]]
* LULR [[ Luksemburgu Liberia]]
* LVLY [[ Latvia Libia]]
* LYLI [[ Libia Lihtenshtajni]]
* MALT [[ Maroku Lituania]]
* MCLU [[ Monako Luksemburgu]]
* MDMG [[ Moldavia Madagaskar]]
* MEYT [[ Mali I Zi Majota]]
* MGMO [[ Madagaskar Makao]]
* MHMY [[ Ishujt Marshall Malajzia]]
* MKMW [[ Maqedonia Malavi]]
* MLMV [[ Mali Maldivet]]
* MMML [[ Mianmar(Burma) Mali]]
* MNME [[ Mongolia Mali I Zi]]
* MOMT [[ Makao Malta]]
* MK [[Maqedonia]]
* MP [[ Ishujt e Marianës Veriore ]]
* MQMA [[ Martiniku Maroku]]
* MRMQ [[ Mauritania Martiniku]]
* MSMU [[ Montserrat Mauricius]]
* MTMR [[ Malta Mauritania]]
* MUMX [[ Mauricius Meksikë]]
* MVMM [[ Maldivet Mianmar(Burma)]]
* MWFM [[ Malavi Mikronezia]]
* MXMD [[ Meksikë Moldavia]]
* MYMC [[ Malajzia Monako]]
* MZMN [[ Mozambiku Mongolia]]
* NAMS [[ Namibia Montserrat]]
* NCMZ [[ Kaledonia e Re Mozambiku]]
* NENA [[ Niger Namibia]]
* NFNR [[ Ishujt Norfolk Nauru]]
* NGNP [[ Nigeria Nepal]]
* NINE [[ Nikaragua Niger]]
* NLNG [[ Holanda Nigeria]]
* NONI [[ Norvegjia Nikaragua]]
* NPNU [[ Nepal Niue]]
* NRNO [[ Nauru Norvegjia]]
* NUOM [[ Niue Oman]]
* NZPK [[ Zelanda e Re Pakistan]]
* OMPW [[ Oman Palau]]
* PA [[ Panama ]]
* PEPG [[ Peru Papua Guinea e Re]]
* PFPY [[ Polinezia Franceze Paraguaj]]
* PGPE [[ Papua Guinea e Re Peru]]
* PHPF [[ Filipine Polinezia Franceze]]
* PKPL [[ Pakistan Poloni]]
* PLPR [[ Poloni Porto Riko]]
* PMPT [[ Shën Pjer e Mikelon Portugali]]
* PNCY [[ Ishujt Pitkairn Qipro]]
* PRDO [[ PortoRepublika Riko Domenikane]]
* CF [[ Republika e Afrikës Qëndrore ]]
* PT [[ Portugali ]]
* PWRE [[ Palau Reunion]]
* PYRW [[ Paraguaj Ruanda]]
* QARO [[ Katar Rumania]]
* RERU [[ Reunion Rusia]]
* ROEH [[ Rumania Saharaja Perëndimore]]
* RSSV [[ Sërbia Salvador]]
* RUAS [[ Rusia Samoa Amerikane]]
* RWWS [[ Ruanda Samoa Perëndimore]]
* SASM [[ ArabiaSan Saudite Marino]]
* SBST [[ IshujtSao Solomon Tome dhe Principe]]
* SC [[ Sejshelet ]]
* SDSN [[ Sudan Senegal]]
* SERS [[ Suedia Sërbia]]
* US [[ SHBA(Shtetet e Bashkuara të Amerikës) ]]
* SG [[ Singapori ]]
* SH [[ Shën Helenë ]]
* SIKN [[ Sllovenia Shën Kits dhe Nevis]]
* LC [[Shën Lusia]]
* SJ [[ Svalbard(Svalbard dhe Zhan Majen) ]]
* SKPM [[ Sllovakia Shën Pjer e Mikelon]]
* SLVC [[ SierraShën Leone Vincent dhe Grenadinet]]
* SMAL [[ San Marino Shqipëri]]
* SNSL [[ Senegal Sierra Leone]]
* SOSG [[ Somalia Singapori]]
* SRSY [[ Suriname Siria]]
* STSK [[ Sao Tome dhe Principe Sllovakia]]
* SVSI [[ Salvador Sllovenia]]
* SYSO [[ Siria Somalia]]
* SZES [[ Svaziland Spanja]]
* TCLK [[ IshujtSri Turks dhe Kaikos Lanka]]
* TDSD [[ Çad Sudan]]
* GMSE [[ Gambia Suedia]]
* TF [[ Territoret jugore Franceze ]]
* TGSR [[ Togo Suriname]]
* SJ [[ Svalbard(Svalbard dhe Zhan Majen) ]]
* TH [[ Tailanda ]]
* TJSZ [[ Taxhikistan Svaziland]]
* TKTH [[ Tokelau Tailanda]]
* TLTW [[ Timori lindor Taivan]]
* TMTZ [[ Turkmenistan Tanzanija]]
* TNTJ [[ Tunisi Taxhikistan]]
* TF [[ Territoret jugore Franceze ]]
* TO [[ Tonga ]]
* IO [[ Territori Britanik në Oqeanin Indian ]]
* TR [[ Turqia ]]
* TTTB [[ Trinidad e Tobago Tibeti]]
* TVTL [[ Tuvalu Timori lindor]]
* TWTG [[ Taivan Togo]]
* TZTK [[ Tanzanija Tokelau]]
* UATO [[ Ukraina Tonga]]
* UGTT [[ Uganda Trinidad e Tobago]]
* GRTN [[ Greqia Tunisi]]
* UM [[ Ishujt e vogël periferik të SH.B. ]]
* TM [[Turkmenistan]]
* US [[ SHBA(Shtetet e Bashkuara të Amerikës) ]]
* UYTR [[ Urugvai Turqia]]
* UZTV [[ Uzbekistan Tuvalu]]
* VAWF [[ Vatikan Uallis e Futuna]]
* TRUG [[ Turqia Uganda]]
* VC [[ Shën Vincent dhe Grenadinet ]]
* VEUA [[ Venezuela Ukraina]]
* UY [[Urugvai]]
* VG [[ Ishujt Virgjin të Britanisë ]]
* UZ [[Uzbekistan]]
* VI [[ Ishujt Virgjin të Amerikës ]]
* VNVU [[ Vietnam Vanuatu]]
* VUVA [[ Vanuatu Vatikan]]
* WFVE [[ Uallis e Futuna Venezuela]]
* WSVN [[ Samoa Perëndimore Vietnam]]
* YEJM [[ Jemen Xhamaika]]
* YTJE [[ Majota Xhersej]]
* ZADJ [[ Afrika e Jugut Xhibuti]]
* ZMZR [[ Zambia Zaire]]
* ZRZM [[ Zaire Zambia]]
* ZWNZ [[ Zimbabve Zelanda e Re]]
* TBZW [[ Tibeti Zimbabve]]
* KOCH [[ Kosova Zvicra]]
 
 
Anonymous user