Dallime mes rishikimeve të "FC Barcelona"

No change in size ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Futbol Club Barcelona''' ([[Gjuha katalone|katalonisht]]: {{IPA|fudˈbɔɫ ˌklub bəɾsəˈlonə}}, [[gjuha spanjolle|spanjisht]]: {{IPA|ˈfutβol ˌkluβ baɾθeˈlona}}), njohur si '''Barça''' ([[gjuha spanjolle|spanjisht]] {{IPA|ˈbaɾsa}}, [[gjuha katalone|katalonisht]] {{IPA|ˈbaɾsə}}), është klub sportiv me seli në [[Barcelonë]], [[Spanjë]]. Më së shumti njihet nga klubi futbollistik i cili u themelua në vitin [[1899]] nga një grup zviceranësh, anglezësh dhe katalonezësh në krye me [[Joan Gamper]]. Klubi u bë institut katalonez duke i vënë dhe moton ''[[Més que un club]]'' ([[sq.]]: Më shumë se klub).
 
Bacelona ishte anëtare themeluese e ligës spanjolle [[La Liga]] në vitin [[1928]] dhe sëbashku me ekipet [[Real Madrid C.F.|Madrid]] dhe [[Athletic Bilbao]] asnjëherë nuk kan qenë të larguara nga liga e parë. Klubi gjithashtu ishte klubi i parë kampion i [[La Liga|ligës spanjolle]] duke fituar gjithësej 1819 herë [[La Liga]], 2425 herë [[Copa del Rey]], 11 herë [[Supercopa de España]], 23 herë [[UEFA Liga e Kampionëve]], 4 herë [[UEFA Kupa e Fituesve të Kupave]], 3 herë [[Inter-Cities Fairs Cup]] and 2 [[Super Kupa Evropiane]].
 
Stadiumi kryearë i klubit është [[Camp Nou]], kurse dashamirët e klubit janë të njohur si ''culés''. Në spanjë rreth 25% e popullatës mendohet të jenë dashamirës të Barcelonës<ref>http://www.cis.es/cis/export/sites/default/-Archivos/Marginales/2700_2719/2705/Es2705mar_A.pdf Microsoft Word - Es2705mar_A.doc</ref>. Në qershor të vitit 2007 numri i ''socis'' (anëtarë të klubit/pronarë) arritën numrin 156,366, ndërsa në qershor të vitit 2006 numri i ''penyes'' (përmbajtësit zyrtarisht të regjistruar) arriti numrin 1782 në mbarë botën.
Anonymous user