Dallime mes rishikimeve të "Legjenda"

856 bytes added ,  13 vjet më parë
MANDOLINA
v (U kthyen ndryshimet e 213.163.116.146 (diskutimet) në versionin e fundit nga Wutsje.)
(MANDOLINA)
*[[E Bija e Hënës dhe e diellit]]
*
 
==MANDOLINA ==
 
 
NA ISHTE NJEHER NJE DJAL E NJE VAJZE TE CILIN DY MUAJ ME RRALL kishim shkuar ne pyll per te siguruar drut e dimrit.
ç esht e verteta kur morren parat si une dhe kusherini gjergji vendosen te ia dorezonin shpi.
Dhe ata u morren vesh te shkojn ne korc.
Pas 3 oresh ariten ne korc.
Ishteviti 1946 dhe pazari qe shum i larmishem.
Shkuan edhe ne pazar,megjithse e dinin mir se sdo te blinin asgjë.
Kur thuajse po i dilnin mban, mbi nje grumbull rrobash me zuri syri nje mandolin.
Gruaja tha a mund ta shikoj.
E morri ne dorë dhe i ra.
Mandolina kishte nje trimber shum te mir dhe notat e saj ngjisnin me cicerima zogj.
Sa kushton kjo.
Gjashteqind, tha gruaja me nje ze cuditshme.
Por ata paguan parat dhe ikin nga pazari hynin me nje qepaptore blen nje simit.
As rrugen se morren vesh si e ben mandolina sikur na kishte ber me dor.
 
FUND
 
==Lidhje të jashtme==
*[http://www.letersia.fajtori.com/Folklor/Legjenda/index.php Legjenda]
Anonymous user