Dallime mes rishikimeve të "Lapiezet"

11 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Lapiezet paraqesin lugje ose vija në gurin gëlqeror.Përbëhen nga hullitë dhe kurrizet e alternuara me njëra-tjetrën.Këtovija të ngushta, të cekëta ose të thella, janë të nda…)
 
Lapiezet paraqesin lugje ose vija në gurin gëlqeror. Përbëhen nga hullitë dhe kurrizet e alternuara me njëra-tjetrën. Këtovija të ngushta, të cekëta ose të thella, janë të ndara me kurrize. Këto forma karstike janë zhvilluar në viset e pjerrëta të maleve, nëpër të cilat rrjedh uji atmosferik që tret gëlqeren. Ato njihen në literaturenliteraturën gjografikegjeografike si "karsti i egër".
10.357

edits