Dallime mes rishikimeve të "Frederik Ndoci"

208 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''FREDERIKFrederik NDOCINdoci''' lindi ne [[Shkodër]] ne [[9 shkurt]] [[1960]], u diplomua ne [[1977]], në shkollën e mesme artistike "Prekë Jakova", për instrumentin Oboe. Gjthashtu Gjithashtu zotëron edhe instrumenta të tjerë : fizarmonikën[[akkordeon]], [[Pianoja|pianon]] e [[Kitara|kitarën]].
Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë, për dramaturgji.
 
Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Tiranë]], për [[Dramaturgjia|dramaturgji]].
Qysh në fëmijeri ka marë pjesë në të gjithë festivalet lokale e kombëtare për fëmijë, si solist, në interpretime të vlerësuara me çmime kombëtare dhe lokale:
 
Qysh në fëmijerifëmijëri ka marëmarrë pjesë në të gjithë festivalet lokale e kombëtare për fëmijë, si solist, në interpretime të vlerësuara me çmime kombëtare dhe lokale :
1967 -çmimi i tretë në interpretimin e këngës "Rrugëve të fshatit" (Hyjo kalë vrapo) të Zyhdi Barbullushit.
1966* 1967 -çmimi i tretë në interpretimin e këngës "SiRrugëve gjeologëttë fshatit" (Hyjo kalë vrapo) të Zyhdi Barbullushit.
1971* 1966 -çmimi i dytëtretë në interpretimin e këngës "VëllaiSi aksionistgjeologët" te Leonard Dedes
1972* -çmimi i parë në interpretimin e këngës "Beni, Mira dhe receli" te Xh. Ujkanit e P. Selimit (duet me Myfarete Laze).19731971 -çmimi i dytë në interpretimin e këngës "TornitoritVëllai aksionist" te NexhmedinLeonard Dokos.Dedes
* 1972 -çmimi i parë në interpretimin e këngës "Beni, Mira dhe receli" te Xh. Ujkanit e P. Selimit (duet me Myfarete Laze).
* 1973 -çmimi i dytë në interpretimin e këngës "Tornitorit" te Nexhmedin Dokos.
 
Gjate periudhës së shkollës u aktivizua me grupet artistike të Shtëpisë së Pionierit dhe me pas, të Klubit të Rinisë '"Heronjtë e Vigut'" duke marre pjese ne shfaqjet artistike dhe kënduar me sukses në skenat e [[Shkodra|Shkodrës]].
Fiton kinoprovën në Tiranë, për filmin "Nga mesi i erresires", në kinostudion "Shqipëria e re!... por për shkak të biografisë politike nuk pranohet.
 
Fiton kinoprovën në Tiranë, për filmin "Nga mesi i erresires", në kinostudion "Shqipëria e re!..." por për shkak të biografisë politike nuk pranohet.
Gjatë viteve te shkollës së mesme artistike "[[Prenk Jakova]]", u aktivizua me orkestren e Estrades se Shkodrës dhe ne orkestren Simfonike (Filarmonike) te Shkodres, duke marre pjese ne te gjithe koncertet e organizuara. Po ashtu u angazhua edhe nëpër grupe private (orkestrinat e vogla) në aktivitetet e shkollave të mesme të qytetit, të Institutit Pedagogjik si dhe nëpër festa familjare te qytetareve të Shkodrës. Kjo e ndihmoi të thellojë njohjen me folklorin dhe pafundësinë e bukurisë së këngës popullore e qytetare shkodrane, në veçanti dhe të asaj shqiptare në përgjithësi.
 
Gjatë viteve te shkollës së mesme artistike "[[Prenk Jakova]]", u aktivizua me orkestrenorkestrën e Estrades se Shkodrës dhe ne orkestrenorkestrën Simfonike (Filarmonike) te ShkodresShkodrës, duke marre pjese ne te gjithegjithë koncertet e organizuara. Po ashtu u angazhua edhe nëpër grupe private (orkestrinat e vogla) në aktivitetet e shkollave të mesme të qytetit, të Institutit Pedagogjik si dhe nëpër festa familjare te qytetareve të Shkodrës. Kjo e ndihmoi të thellojë njohjen me folklorin dhe pafundësinë e bukurisë së këngës popullore e qytetare shkodrane, në veçanti dhe të asaj shqiptare në përgjithësi.
Pas përfundimit të shkollës së mesme (1977) caktohet për të kryer stazhin në Kombinatin e Drurit, pastaj në ndërmarrjen e Zooteknisë, ku jep kontribut të spikatur në ngritjen e grupit artistik të saj. Me këtë grup fiton flamurin e konkurrimit midis grupeve artistike të ndërmarrjve të qytetit të Shkodrës.
 
Pas përfundimit të shkollës së mesme ([[1977]]) caktohet për të kryer stazhin në Kombinatin e Drurit, pastaj në ndërmarrjen e Zooteknisë, ku jep kontribut të spikatur në ngritjen e grupit artistik të saj. Me këtë grup fiton flamurin e konkurrimit midis grupeve artistike të ndërmarrjvendërmarrjeve të qytetit të Shkodrës.
Gjatë studimeve në Akademine e Arteve, në Tiranë punoi në Teatrin e Operas dhe Baletit si u aktivizua me grupin "Na bashkoi Kenga Popullore", si solist dhe instrumentist, duke debutuar në skenat e gjithë Shqipërisë.
Për publikun shqiptar, kanë mbetur të pashlyera interpretimet duet me Irma Libohoven "Në fushë", me Valdete Hoxhën "Korrim grurë", me Zeliha Sinën "Potpouri Dibrane", si dhe kënga "Kjo Kosova e ka adet, kah një Pashe me e mbytë për vjet'" etj.
 
Gjatë studimeve në AkademineAkademinë e Arteve, në Tiranë punoi në Teatrin e Operas dhe Baletit si u aktivizua me grupin "Na bashkoi Kenga Popullore", si solist dhe instrumentist, duke debutuar në skenat e gjithë Shqipërisë.
Në vitet 1978-1982 fiton dy çmime në "Dekadat e Majit". Në vitin 1981 fiton kinoprovën për aktor në filmin "Në çdo stinë" të regjizorit [[Viktor Gjoka]] (për rolin e kitaristit).
Mbas këtyre interpretimeve të suksesëshme, vjen një periudhë e zymtë dhe e dhimbëshme për jetën e aktorit, këngëtarit dhe instrumentistit Frederik Ndoci.
Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-se, të UDB-se, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e dikaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo trasmetim të interpretimeve te tij, filmike e muzikore.
 
Për publikun shqiptar, kanë mbetur të pashlyera interpretimet duet me [[Irma LibohovenLibohova|Irma Libohovën]] "Në fushë", me Valdete Hoxhën "Korrim grurë", me Zeliha Sinën "Potpouri Dibrane", si dhe kënga "Kjo Kosova e ka adet, kah një Pashe me e mbytë për vjet'", etj.
Pas kryerjes së dënimit, rinis punën në Burrel për disa muaj dhe më pas transferohet si aktor në Estradën e Shkodrës, ku menjehere spikat cilesia e larte e interpretimeve, duke patur vlerësime pozitive edhe nga shtypi i kohës.
 
Në vitet [[1978]]-[[1982]] fiton dy çmime në "Dekadat e Majit". Në vitin [[1981]] fiton kinoprovën për aktor në filmin "Në çdo stinë" të regjizoritregjisorit [[Viktor Gjoka]] (për rolin e kitaristit).
Vitet 1983-84 shënojnë një kthesë të re në jetën e artistit Frederik Ndocit. Ai merr pjesë në filmin "Fundi i një gjakmarrjeje" të regjizorit Rikard Ljarja. Filmi fiton çmim dhe roli i luajtur nga Frederiku aktor, vlerësohet nga shtypi dhe publiku i kinemasë. Shkëputja për një kohë nga veprimtaria artistike e estradës së Shkodrës, për shkak të filmit i shkaton sërish probleme me "hijen e persekutimit" që e ndjek dhe për këtë arsye dënohet sërish me gjashtë muaj punë të rëndë fizike në riedukim.
 
Mbas këtyre interpretimeve të suksesëshmesuksesshme, vjen një periudhë e zymtë dhe e dhimbëshme për jetën e aktorit, këngëtarit dhe instrumentistit Frederik Ndoci.
Ndërkohë role të reja në filmat shqiptarë pasurojnë biografinë e tij artistike:
Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-se, të UDB-se, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e dikaturësdiktaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo trasmetimtransmetim të interpretimeve te tij, filmike e muzikore.
 
Pas kryerjes së dënimit, rinis punën në Burrel për disa muaj dhe më pas transferohet si aktor në Estradën e Shkodrës, ku menjeheremenjëherë spikat cilesiacilësia e larte e interpretimeve, duke patur vlerësime pozitive edhe nga shtypi i kohës.
"Kitaristi" në filmin "[[Në çdo stinë]], 1981" të regjizorit [[Viktor Gjoka]].
 
Vitet 1983-841984 shënojnë një kthesë të re në jetën e artistit Frederik Ndocit. Ai merr pjesë në filmin "Fundi i një gjakmarrjeje" të regjizorit Rikard Ljarja. Filmi fiton çmim dhe roli i luajtur nga Frederiku aktor, vlerësohet nga shtypi dhe publiku i kinemasë. Shkëputja për një kohë nga veprimtaria artistike e estradës së Shkodrës, për shkak të filmit i shkaton sërish probleme me "hijen e persekutimit" që e ndjek dhe për këtë arsye dënohet sërish me gjashtë muaj punë të rëndë fizike në riedukim.
"[[Fundi i një gjakmarrjeje]], 1983" e regjizorit [[Rikard Ljarja]]
 
Ndërkohë role të reja në filmat shqiptarë pasurojnë biografinë e tij artistike :
"Tagrambledhësi", ne filmin "[[Dasma e shtyrë]], 1984" të regjizorit Mark Topallaj;
* "Kitaristi" në filmin "[[Në çdo stinë]], 1981" të regjizoritregjisorit [[Viktor Gjoka]]. ;
* "[[Fundi i një gjakmarrjeje]], 1983" e regjizoritregjisorit [[Rikard Ljarja]] ;
* "Tagrambledhësi", ne filmin "[[Dasma e shtyrë]], 1984" të regjizoritregjisorit Mark Topallaj ;
* "Mësuesi", në filmin " [[Kur hapen dyert e jetës]], 1986" të regjizoritregjisorit [[Rikard Ljarja]] ;
* "Leka", në filmin " [[Flutura në kabinën time]], 1988" të regjizoritregjisorit [[Vladimir Prifti]] ;
* "Andi Bega" (protagonist) në filmin "[[Edhe ashtu edhe kështu]], 1989" të regjizoritregjisorit [[Bujar Kapexhiu]].
 
Në fundin e viteve '80, një takim me kantautorin e mirënjohur [[Ardit Gjebrea]] (shok i festivaleve të pioneritpionierit) bëhet vendimtar për rikthimin e artistit në skenën e TV-shqiptare, në Festivalin e Pranverës 1986, me këngën "Pranvera do lule shumë" të prezantuar nga [[Rita Ndoci]].
"Mësuesi", në filmin " [[Kur hapen dyert e jetës]], 1986" të regjizorit [[Rikard Ljarja]];
 
KengetKëngët kryesore nder vite janejanë :
"Leka", në filmin " [[Flutura në kabinën time]], 1988" të regjizorit [[Vladimir Prifti]];
 
* [[SytSytë e tu]]
"Andi Bega" (protagonist) në filmin "[[Edhe ashtu edhe kështu]], 1989" të regjizorit [[Bujar Kapexhiu]].
* [[Pranvera me njenjë lule s'vjen]]
* [[Pranvera do lule shumë]] 1986
* [[Toka e diellit]] 1989
* [[Balada e gurit]] 2006 - [[Hear my plea]] 2007
 
Në vitet '901990 trasferohettransferohet në [[Itali]] dhe pas disa muajve i paraqitet publikut në një koncert me grupin e studentëve, të cilëve u mësonte kitarën. Sukses ishte i padiskutueshem dhe më pas vjen nje koncert prej 5 orësh, para qytetarëve të provincës. Aktivizohet me grupet e ndryshme si "Le rose Rosse" (Piacenza), "La pagina d'album" (Bergamo), me të cilët regjistron kasetën dhe CD-në e parë : "Di tutto di piu'".
 
 
Në fundin e viteve '80, një takim me kantautorin e mirënjohur [[Ardit Gjebrea]] (shok i festivaleve të pionerit) bëhet vendimtar për rikthimin e artistit në skenën e TV-shqiptare, në Festivalin e Pranverës 1986, me këngën "Pranvera do lule shumë" të prezantuar nga [[Rita Ndoci]].
 
Kenget kryesore nder vite jane:
 
*[[Syt e tu]]
*[[Pranvera me nje lule s'vjen]]
*[[Pranvera do lule shumë]] 1986
*[[Toka e diellit]] 1989
*[[Balada e gurit]] 2006 - [[Hear my plea]] 2007
 
 
 
Në vitet '90 trasferohet në [[Itali]] dhe pas disa muajve i paraqitet publikut në një koncert me grupin e studentëve, të cilëve u mësonte kitarën. Sukses ishte i padiskutueshem dhe më pas vjen nje koncert prej 5 orësh, para qytetarëve të provincës. Aktivizohet me grupet e ndryshme si "Le rose Rosse" (Piacenza), "La pagina d'album" (Bergamo), me të cilët regjistron kasetën dhe CD-në e parë: "Di tutto di piu'"
Kjo paraqitje i dha mundësi të përgatiste shumë shpejt Albumin CD të dytë "Sono Gitano", kënëgët "Malaguegna" dhe "Caminito", të të cilit qëndruan si sigla të programit TV "Canta Italia", për më se gjashtë muaj.
 
Gjatë qëndrimit në Itali, debutoi me sukses në mjaft skena, diskoteka, nëpër festa në sheshet e provincës së Piacenza (Bergamo), por edhe ne skenat e veriut dhe te qendrsqendrësItaliseItalisë. Dha mbi 26 koncerte çdo muaj edhe në Zvicer[[Zvicër]] (Lugano), në Francë (Nicë), në Montekarlo, me një numernumër total në rreth 300 koncerte në vit.
 
Në fund të viteve '90 trasferohettransferohetAmerikeAmerikë, ku realizon Albumin CD : "Frederik & Friends". [[2005]], në New York, ku jeton me këngëtaren Aida Caci, realizon në studion diskografike "Blue November Records" albumin "Canterina".
 
Çmimi i Parë në [[Festivali i 28-të i Këngës në RTSH]] 1989 bashke me kengetaret [[Manjola Nallbani]] dhe motren e tij [[Juli Ndoci]]. Perseri cmimi i pare ne 2006 ne [[Festivali i 45-të i Këngës në RTSH]], për këngën "[[Balada e gurit]]" nën shoqërimin e zërit melodioz të Aida Cacaj (Ndoci). Me këtë këngë, prezantoi Shqipërinë në festivalin evropian të kënëgës "[[Eurovision Song Contest]] 2007" në [[Helsinki]], [[Finlandë]] me kengen [[Hear my plea]], por nuk hyn ne finale, duke u renditur e 17-ta.
Aktualisht është duke përgatitur sëbashku me humoristin dhe gazetarin [[Ismet Drishti]] spektaklin "Tefa Show", nën kujdesin dhe produksionin e 24 NEWS TV.
 
Ndër projektet e shumta të Frederik Ndocit është edhe botimi i një përmbledhje me poezi, me titulin provizor "Zërat e shpirtit", me rreth 100 poezi, të gjitha të shkruara në emigrimin e gjatë të këngëtarit nëpër botë. Kjo është hera e parë, që këngëtari Ndoci, del para publikut edhe në një profil tjetër, në atë të poetit. Në poezitë e tij, ai flet për tematika që shtrihen në fusha dhe prekin probleme të ndryshme, që nga politika, problemet sociale, braktisja, dashuria etj. Është mendimi dhe reflektimi, që e ka shoqëruar nëpër rrugët e tij në botë, që nga toka e parë e huaj ku emigroi - Spanja - deri tek "Toka e Premtuar e Lirisë- Amerika. Gjithashtu, përshkruan mbresa udhëtimesh në vende të tjera evropiane, ku dha koncerte apo vizitoi mrekullitë e natyrës së tyre.
 
 
 
==Albumet muzikore kryesore jane:==
* CANTERINA© Blue November Records. NY. 2005
* ROMANCE © Blue November Records. NY. 2005
* FREDERIK & FRIENDS (gospel)
* VITET GRI (Këngë të kënduara në vitet 1986-1991)
* SONO GITANO (Discografia Sandrinita Itali. 2002)
* CANTA FREDERIK (ESPANA 1994 - 1995)
 
[[Kategoria:Muzikantë shqiptarë]]
CANTERINA© Blue November Records. NY. 2005
ROMANCE © Blue November Records. NY. 2005
FREDERIK & FRIENDS (gospel)
VITET GRI (Këngë të kënduara në vitet 1986-1991)
SONO GITANO (Discografia Sandrinita Itali. 2002)
CANTA FREDERIK (ESPANA 1994 - 1995)
10.357

edits