Dallime mes rishikimeve të "Shell (informatik)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Shell (computing) u zhvendos tek Shell (informatik). Arsyja: Sepse computing është n'Anglisht.)
 
Në informatikë, një '''shell''' është një pjesë e [[programi]]t që siguron një lidhje për përdoruesit.
Në informatikë, një shell është një pjesë e programit që siguron një lidhje për përdoruesit. Zakonisht, termi referohet tek një shell sistem operativ i cili siguron hyrje tek shërbimi i një kerneli. Megjithatë, termi gjithashtu aplikohet shumë afër tek aplikacionet dhe mund të përfshijë çdo program që është "i ndërtuar rreth" një komponente të veçantë, siç janë web shfletuesit dhe email klientët që janë "shelle" për makinat e interpretimit HTML. Emri "shell" krijon një shtresë të jashtme të interfejsit në mes të përdoruesit dhe pjesës së brendshme të sistemit operativ (kernelit).
 
Në informatikë, një shell është një pjesë e programit që siguron një lidhje për përdoruesit. Zakonisht, termi referohet tek një shell [[sistem operativ]] i cili siguron hyrje tek shërbimi i një kerneli. Megjithatë, termi gjithashtu aplikohet shumë afër tek aplikacionet dhe mund të përfshijë çdo program që është "i ndërtuar rreth" një komponentekomponentë të veçantë, siç janë webWeb shfletuesit dhe emailE-mail klientët që janë "shelle" për makinat e interpretimit [[HTML]]. Emri "shell" krijon një shtresë të jashtme të interfejsit në mes të përdoruesit dhe pjesës së brendshme të sistemit operativ (kernelit).
 
[[Kategoria:Informatikë]]
[[Kategoria:Kompjuter]]
[[Kategoria:Programe kompjuterike]]
10.357

edits