Dallime mes rishikimeve të "Socket"

67 bytes removed ,  17 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Njëkosisht përmes socket bëhet edhe furnizimi me rrymë i procesorit
Dy prodhuesit me të mëdhenjë të procesoreve Intel dhe AMD kanë zhvilluar socketet në
mënyrë të vete edhe pse kanë ngjajshmëri të madhe një socket i destinuar për pentium nuk pranon një procesor të AMD dhe anasjelltas.
pranon një procesor të AMD dhe anasjelltas.Shpeshëhërë zhvillimi i procesoreve të rinjrinjshoqërohet me socket të ri.
shoqërohet me socket të ri.
Numri pas fjales socket paraqet se ne sa pika eshte i lidhur procesori per socket
një tabel e vogël për socket dhe procesorin të cilin mund ta vendosim në te
<center>Socket462</centerbr><br>
procesoret:AthlonXP, Sempron,Duron<br>
frekuenca prej 1.5deri në 2.2GHz<br>
<center> socket754</centerbr><br>
Athlon64,Sempron64,turion64<br>
frekuenca prej 1.4 deri në 2.4GHz<br>
<center>socket939</centerbr><br>
Athlon64,AthlonFX,AthlonX2<br>
frekuenca prej1.8 deri ne 2.6GHz<br>
<center>socket 478</centerbr><br>
Pentium 4,Celeron D<br>
frekuenca prej2.4 deri në 3.4GHz<br>
<center>socket775</centerbr><br>
Pentium 4Pentium D, Core duo dhe celeron D<br>
frekuenca prej 2.5 deri në 3.8GHZ
90

edits