Dallime mes rishikimeve të "Socket"

4 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Eshtë një plakëz plastike e vendosur në [[motherboard]] mbi të cilen vendoset [[CPU|procesori]]
Njëkosisht përmes socket bëhet edhe furnizimi me rrymë i procesorit
Dy prodhuesit me të mëdhenjë të procesoreve Intel dhe AMD kanë zhvilluar socketet në
90

edits