Ndryshimi mes inspektimeve të "Kazani"

2 bytes removed ,  11 vjet më parë
== Historia ==
 
[[Skeda:Kazan.jpg|left|minithumb|300px|Katedralja]]
 
[[Skeda:CasanTartarorum_by_Olearius.jpg|minithumb|leftright|300px|Kazani 1630.]]
 
Gjatë luftës së dytë botërore shumë objekte industriale të Rusisë u çvendosën në Kazan larg nga fushata luftarake e Rajhut të tretë kështuqë Kazani u bë qendër e industrisë së luftës ku prodhoheshin avionë dhe tankse për luftë.
Pas shpërbërjes së Bashkimit sovjetik më 1990, Kazani u bë qendër e kulturës tatare dhe u forcuan ndjenjat separatiste.
 
Nga viti 2000. Kazani zhvillohet me një shpejtësi të madhe në vitin 2005 u hap edhe hekurudha nëntokësore apo metroja me pesë stacione. Kazani e festoi 1000 vjetorin më [[2005]]., atëherë u hap xhamia [[Qolsharif]], më e madhja në Rusi.
 
== Kultura ==