Ndryshimi mes inspektimeve të "Kazani"

1 byte removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png|thumb|]]
 
'''Kazan''' (rus. '''Каза́нь''', tatarisht: '''Qazan''') është kryeqytet i [[Tataristani]]t dhe njëri prej qyteteve më të mëdha ruse. Është qendër emadhee madhe industriale dhe kulturore e tatarëve. Kazani shtrihet pranë lumejve të mëdhej [[Volga|Volgës]] dhe Kazankës në Rusinë qendrore evropiane.
 
== Emri ==