Dallime mes rishikimeve të "Faruk Begolli"

10 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 91.113.90.86 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ifrex.)
}}
'''Faruk Begolli''' iindi më [[14 shkurt]] të vitit [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]] dhe vdiq më [[23 gusht]] të vitit [[2007]], ishte një nga aktorët e mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin dhe me gjerë. Ai studioi në Akadiminë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin [[1966]].
Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku dheedhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit.
Në vitet e 90-ta ai së bashku me [[Enver Petrovcin]] themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shumë shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i mirënjohurnjohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.
 
== Regjisor dhe Dramaturg në Teatër ==