Ndryshimi mes inspektimeve të "Kometa Hyakutake"

3 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ru:C/1996 B2 (Хякутакэ); cosmetic changes
v (roboti shtoj: sl:Komet Hyakutake)
v (roboti ndryshoj: ru:C/1996 B2 (Хякутакэ); cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Hyakutake.jpg|thumb|300px|'''Kometa Hyakutake''']]
'''Kometa Hyakutake''' ''(shifra ufiqale '''C/1996 B2''')'' është një kometë e cila u zbulua në [[janar]] të vitit [[1996]]. Kjo kometë kaloi shumë afër [[Tokë]]s në [[mars]] të po këti viti. Edhe kjo kometë bënë pjesë në listën Kometat e mëdha si dhe specifikohet edhe me emrin: '''[[Kometa e Madhe]] e vitit [[1996]]'''. Ky trup qiellor definohet si trupi që iu afrua më së afërmi [[Tokë]]s në 200 vitet e fundit, edhe kjo kometë shihej me sy pa nevojën e ndonjë teleskopi apo dylbive, dhe miliona njerëz e vështruan në tërë botën, pasi që dukej e mrekullueshme dhe ndriçuese në netët e errta e të kthjellëta.
 
Kometa tërhoqi me vete një popullaritet dhe një vështrim të madh që paksa e zbehi interesimin për kometën [[Kometa Hale-Bopp|Hale-Bopp]] e cila në po këtë vit afrohej në [[Sistemi diellor|Sistemin diellor]]. Hyakutake arriti kulmin e ndriqueshmëris vetëm për pak ditë.
 
Hyakutake solli edhe disa risi për [[Astronomia|astronomëastronomët]]t që e vështronin. Ajo më e rëndësishmja që zbuluan [[Astronomia|astronomëastronomët]]t nga kjo komet ishin të ashtu quajturat [[rrezet X]] ishte hera e par që u indedifikuan këto rreze në një trup komete.
 
Kur sonda spaciale [[Ulysses]] e përshkoi bishtin e kësaj komete, ndodhi edhe një e pa pritur, bishti i saj doli më i gjati nga të gjitha kometat që i njeh bota deri më tani me një gjatësi prej 500 milion kilometra të joneve nukleare.
== Zbulimi i saj ==
 
Kometa ishte zbuluar më [[30 janar]] [[1996]] nga [[Astronomia|astronomastronomi]]i [[japonez]] [[Yuji Hyakutake]]. Me vite ishte vu në gjueti për të zbuluar kometa dhe kështu u transferua në [[Kagoshima]] sepse ishte një vend rural më i mir për këndvështrim. Në këtë mënyr filloi vështrimi i tij me [[dylbi]] dhe me [[teleskop]] në netët e errëta.
 
Hyakutake kishte zbuluar pak javë më parë edhe një kometë, atë: '''C/1995 Y1''' mirpo që nuk ishte e dukshme për syrin e njeriut pa anën e teleskopit. Po në atë drejtim Hyakutake e sheh një trup tjetër qiellor e që fillimisht mendon se ishte ai i pari. Dhe për t`i larguar dyshimet që kishte, mëngjesin e ardhshëm drejtohet tek [[Qendra Astronomike e Japonis]]. Pak më vonë zbulimi u konfirmua nga mbikqyrsit e po kësaj qendre.
{{Link FA|en}}
 
[[categoryKategoria:Kometa]]
 
[[category:Kometa]]
 
{{Link FA|en}}
 
[[bg:Хиакутаке]]
[[pl:Kometa Hyakutake]]
[[pt:Cometa Hyakutake]]
[[ru:КометаC/1996 B2 (Хякутакэ)]]
[[sk:Kométa Hyakutake]]
[[sl:Komet Hyakutake]]
139

edits