Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

10 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|thumb]]
 
'''Acidi Sulfurik''' me formulën '''[[H2SO4|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]'''është lëng i dendur me ngjyrë të errët , ngjajshëm si të vajit.Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se e [[uji]]t.Është një prej acideve më të forta inorganike , dhe është substancë që e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve d.m.th është dehidratues.
 
==Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>==