Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

1 byte removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|thumb]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''[[H2SO4|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët , ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se e [[uji]]t. Është një prej acideve më të forta inorganike , dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve d.m.th është dehidratues.
 
==Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>==
*'''Sulfate''' Na2SO<sub>4</sub> , FeSO<sub>4</sub> , MgSO<sub>4</sub>
 
==VetitVetitë kimike==
:1.Përmbajnë [[atom]]e të [[Hidrogjeni]]t të cilat janë bartëse të vetive acidike.
:2.Letrën e lakmusit e ngjyrosin me ngjyrë të kuqe.