Ndryshimi mes inspektimeve të "Petro Nini Luarasi"

ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Petro Nini Luarasi''' lindi në 22 prill të vitit [[1865]]në [[Luarasi|Luaras]] të Kolonjës dhe vdiq më [[17 gusht]] të vitit [[1911]], ishte i biri i Nin Petro Kostallarit, veprimtar i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog, Mësues i Popullit. Lindi në Luaras të Kolonjës në një familje muratori. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit të [[Koto Hoxhi]]t.
 
== Jeta ==