Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

ska përmbledhje të redaktimeve
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllai dhe motra e tij të parë në [[Francë]] dhe më pas në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe ka jetuar në [[Laeken]] dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]].
 
[[Figura: 2 Euro belgique.gif | thumb | la | Albert II belgei Belgjikësdykartëmonedhë eurody monedhëeuroshe]]
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës | Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës | Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës | Laurent]] ( [[1963]] *).
Anonymous user