Ndryshimi mes inspektimeve të "Kozmopolitanizmi"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Kozmopolitanizmi''' është ideja që i gjithë njerëzimi i takon një [[komuniteti]] të vetëm, mundësisht duke u bazuar në vlerat morale të përbashkëta. Kozmopolitanizmi është në kontrast me teoritë komunitare, në veçanti me ideologjitë e [[Patriotizmi|patriotizmit]] dhe [[Nacionalizmi|nacionalizmit]]. Kozmopolitanizmi mund të imponojë lloje të qeverive globale apo ajo mund vetëm t'i referohet marrëdhënieve morale, ekonomike dhe/apo politike midis shteteve apo individëve me kombësi të ndryshme.
 
==Shiko edhe==
* [[Globalizimi]]
 
[[Category:Shoqëri]]