Dallime mes rishikimeve të "Joseph Luis Lagrange"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Jozef Luiz Lagranzhi u zhvendos tek Joseph Luis Lagrange. Arsyja)
No edit summary
{{për përmirësim}}
Jozef Luiz Lagranzhi ('''Joseph Louis Lagrange''' (lexo [[GjuhaZhoze frënge|gjuhënLui frënge]]Lagranzh), i lindur si Ludvik Lagrangia (Lodovico Lagrangia) (Janar25 25,janar 1736 – Prill10 10,prill 1813) që një matematikan dhe astronom Italian që jetoi shumicen e jetës së tij në France. Lagranzhi bëri disa nga kontribuimet më të thella në fushen e [[analizes matematike]], në [[Teoria e numrave|teorine e numrave]] si dhe në fushen e [[Mekanika|Mekanikes]] Klasike dhe Mekanikes Qiellore. Me rekomandimin e Ojlerit dhe [[D'Alembertit]], në 1766 Lagranzhi u bë suksesori i Ojlerit si drejtor në degën e matematikes në [[Akademine Prusiane]] të shkencave në Berlin. Aty ai qëndroi për mbi 20 vjet duke prodhuar një numër të madh veprash dhe duke fituar një numër të madh cmimesh nga Akademia Franceze e Shkencave. Traktati i Lagranzhit në Mekaniken Klasike (''Mécanique Analytique'', 4. ed., 2 vols. Paris: Gauthier-Villars et fils, 1888-89), i shkruajtur në [[Berlini|Berlin]] u publikua për herë të parë në 1788. Ky traktat përbën një nga pergjithesimet me të thella të mekanikes klasike që nga koha e Njutonit. [[Metoda e Lagranzhit]] formoi bazat për zhvillimin e Fizikës Matematike në shekullin e nëntembedhjetë
 
I lindur Ludvik Lagrangia në Torino nga prinder Italiane, Lagranzhi kishte paraardhes franceze nga ana e babait. In 1787 ai u bë një antar i Akademise se Shkencave dhe qëndroi aty derin në fund të jetës se tij. Lagranzhi konsiderohet një shkencetar Frank-Italian. Lagranzhi mbijetoi Revolucionin Frances dhe u bë professor në Shkollën Politeknike (École Polytechnique) ne hapjen e saj në 1794. [[Napoleon Bonaparte|Napoleoni]] i dha Lagranzhit titullin e Legjionit të nderit dhe e bëri ate Kont të Mbreterise në 1808. Ai është i varosur në Panteonin e [[Parisi|Parisit]].