Ndryshimi mes inspektimeve të "Sintisajzeri"

41 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ro:Sintetizator)
 
Sintisajzeri i parë është shpikur në vitin 1876 nga [[Elisha Gray]], i cili njihet për shpikjen e [[Prototipi|prototipit]] të [[telefoni]]t. [[Robert Moog]] krijoi sintisajzerin revolucionar i cili u përdor nga [[Wendy Carlos]] në albumin ''[[Switched-On Bach]]'' (1968), inçizim i famshëm i cili njoftoi shumë muzikantë me zërin e sintisajzerëve. Në vitet 1970, sintisazjerët u bënë instrumente portale dhe kështu përdorimi i tyre u bë shumë më i lehtë në performancat live. Në fillimin e viteve 1980, [[Kompania|kompanitë]] si [[Yamaha]] filluan të shitnin sintisajzerë me çmime modeste, si [[Yamaha DX7]]. Në të njëjtën kohë u zhvillua sistemi [[MIDI]], i cili e bëri më të lehtë integrimin dhe sinkronizimin e sintisajzerëve me instrumentet tjera elektronike. Në vitet 1990, sintisazjerëve kompleks më nuk iu nevojitej [[hardware|hardveri]] special, dhe filluan të paraqiten si [[Programi kompjuterik|programe]] për [[PC]].
 
==Shiko edhe==
* [[Muzika elektronike]]
 
[[Category:Instrumente elektronike]]