Dallime mes rishikimeve të "Nigeria"

5 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ace:Nigeria; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ace:Nigeria; cosmetic changes)
{{KUTIANigeria}}
 
Nigeria ndodhet në pjesën jugore të [[Afrika|Afrikës]] veriore dhe në jug të vendit gjendet dalja në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]]. Kufirit i Nigerisë përshkohet nga kufiri me [[Nigeri|Nigerin]]n në veri, në veri-lindje [[Çadi|Çadin]]n, në lindje dhe jug-lindje me [[Kameruni|Kamerunin]]n, në jug me oqeanin dhe në perëndim me [[Benini|Beninin]]n.
== Historia ==
 
Historia e Shtetit
 
== Politika ==
 
Politika e Shtetit
* Mardheniet e jashtme të ...
 
== Gjeografia ==
:'''''Artikulli kryesorë [[Gjeografia e Shteteve - Nigeria|Gjeografia e Nigerisë]]'''''
 
[[Relievi]] i Nigerisë është terren i rrafshët që vije duke u shenduar në malorë në pjesën qendrore ndërsa në jug shkëmbor e në veri ka disa rrafshnalta. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,419 metrave në malin "Çapal Vadi" ([[Gjuha angleze|ang.:]]Chappal Waddi), në jug-lindje të kryeqytetit, në kufi me Kamerunin.
 
== Ekonomia ==
 
Ekonomia e shtetit
 
== Demografia ==
 
Demografia e shtetit
 
== Kultura ==
 
Kultura e Shtetit
 
== Të tjera ==
 
* Telekomunikacioni
 
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commonskat|Nigeria|Nigeria}}
 
<!-- interwiki -->
 
[[CategoryKategoria:Shtete]]
[[CategoryKategoria:Nigeri]]
 
[[ace:Nigeria]]
[[af:Nigerië]]
[[als:Nigeria]]