Dallime mes rishikimeve të "Ligji i ruajtjes së masës"

v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti ndryshoj: tr:Kütlenin korunumu yasası)
Termi barazim tregon që molet e reaktantëve duhet të korrespondojnë me ato të produktëve ; në këtë rast vihet re shumë mirë që reaksioni nuk është i barazuar, sepse ndodhen 2 atome H nga ana e rekatantëve dhe 3 nga ana e produktëve. Ky mosbarazim mund të korigjohet nepermjet shtimit te 2 moleve ujë nga ana e reaktantëve dhe i venë një 2 përpara grupi [[hidroksil]] OH<sup>-</sup> ([[jon]] negativ) :
 
[[CategoryKategoria:Kimi]]
 
[[ar:قانون بقاء المادة]]
[[hu:Tömegmegmaradás]]
[[id:Hukum kekekalan massa]]
[[it:Legge della conservazione della massa (fisica)]]
[[ja:質量保存の法則]]
[[ko:질량 보존의 법칙]]
[[tl:Pagpapanatili ng bigat]]
[[tr:Kütlenin korunumu yasası]]
[[ug:ماسسىنىڭ ساقلىنىش قانۇنى]]
[[uk:Закон збереження маси речовини]]
[[ur:قانون بقائے مادہ]]