Dallime mes rishikimeve të "Lundërza e detit"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:sea otter cropped.jpg|thumb|right]]'''Vidra e detit''' (''Enhydra lutris'') është kafshë ujore që jeton në brigjet veriore të oqeanit Pacifik. Pjestarët e rritur peshojnë nga 14 deri në 45 kg dhe janë pjestarët më të mëdhenj të familjes së kunadheve, por në të njejtën kohë janë gjitarët më të vegjël të cilët jetojnë në det. Si shumica e gjitarëve të detit ajo mund të dalë edhe në tokë por është e aftë që të jetojë ekskluzivisht në ujë.
 
==Lidhje të jashtme==
 
{{Commons|Enhydra lutris}}
 
*{{dmoz|Science/Biology/Flora_and_Fauna/Animalia/Chordata/Mammalia/Carnivora/Mustelidae/Otters/Sea_Otters/|Sea otters}}
* [http://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1019&context=libraryscience Field notes by Georg Wilhelm Steller, 1742] (PDF)
* [http://www.montereybayaquarium.org/efc/efc_otter/otter_cam.asp Live sea otter webcam – Monterey Bay Aquarium]
* [http://www.vanaqua.org/ottercam/ Live sea otter webcam – Vancouver Aquarium]
* [http://www.youtube.com/watch?v=epUk3T2Kfno Otters holding hands] – The popular YouTube video
* [http://online.wr.usgs.gov/outreach/otter/ Precipice of Survival: The Southern Sea Otter] (video)