Dallime mes rishikimeve të "Patologjia"

1.061 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: cy:Patholeg)
No edit summary
'''Patologjia''' është degë e mjekësisë e cila merret me studimin e shkaqeve ([[Etiologjia]]), shenjat e lindjes ([[Patogjenezë]]) dhe të zhvillimit të një sëmundjeje ([[Simptomi|Simptomet]]) ose dhe organizimin e simptomeve ([[Sindromi|Sindromet]]) si dhe deformimin e të gjitha llojeve të organeve trupore ([[Patofiziologjia]]).Patologji (nga πάθος greke, patos, "fatin, dëm"; dhe-λογία,-logia) është studimi dhe diagnoza e sëmundjes përmes ekzaminimin e organeve, tissues, fluids trupore, dhe gjithë organet (autopsies). Termi gjithashtu përfshin të studimit shkencor lidhur me proceset e sëmundjes, të quajtur Përgjithshëm patologjisë. Mjekësi patologji është i ndarë në dy degët kryesore, Anatomical patologjisë dhe Klinike patologjisë. Veterinar patologjisë ka të bëjë me sëmundje e kafshëve ndërsa Phytopathology është studimi i sëmundjeve të bimëve. nor.d@live.com
Fjala Patologji rrjedh nga dy fjale greke që don të thotë Patos {semundje}dhe Logos{shkecë.
 
Zhvillimi historik i Patologjise fillon qysh para erës sonë në egjypt ku janë bërë obduksinet e para në kufomat e njerëzve.
 
Në shekullin e dyte të erës sonë mjeku Galeni i bëri obduksionet e para në shtazë.
{{medi-cung}}
Pas kësaj kohe afër 1500 vjet në kohën e mesjetës u ndalua çfar do lloj ndërhyrje në trupin e njeriut nga ana e kishës dhe kishte një stagnim në lëmin e patologjisë.
[[Category:Mjekësi]]
Në vitin 1766 mjeku italian Morgani në bazë të një numrit të madh të obduksioneve e botoi librin me titull"Për lokalizimin dhe shkaqet e sëmundjes"të cilat i zbuloi Anatomi.
[[Category:Patologji| ]]
Pas 50 vjetëve me zbulimin e industrisë optike studiusi Francez Bishat e aplikoi përher të parë mikroskopin në hulumtimet mjeksore.
 
Studiusi nga Viena Carl von Rokitansky jep përshkrimin e ndryshimeve patologjike në lëngjet trupore dhe në gjak dhe thotë se kjo është arsyeja e sëmundjeve në trupin e njeriut që gjysmën e parë të shekullit XIV njihet si teoria humorale.
[[ar:علم الأمراض]]
Në gjysmën e dytë të shekullit XIV Shadeni dhe Shvani e zbulojn ndertimin qelizor në organizmin shtazor e cila më vonë i ndihmon Virhovit të themeloj teorinë celulare e cila thotë se shkaqet e ndryshimeve në trupin e njeriut janë për arsye të ç'regullimeve në qelizë.
[[ast:Patoloxía]]
Ndërsa shkenca e sotme bashkohore e bio-kimisë është teoria celularo-humorale e cila sëmundjen e trajton si çregullime në qelizë dhe në gjak si dhe në lëngjet e tjera trupore.
[[bg:Патология]]
METODAT Në PATOLOGJI
[[bn:রোগনিরূপণবিদ্যা]]
Në Patologji dallojm tre metoda kryesore:
[[br:Patologiezh]]
1.Obduksioni-nënkupton prerjen e kufomës për të hulumtuar shkakun e vdekjes së njeriut.
[[bs:Patologija]]
Obduksioni mund të jet dy llojësh:
[[ca:Patologia]]
-Obduksioni klindik:i cili bëhet tek njerëzit që kan vdek nga sëmundja natyrale apo vdekja natyrale.
[[cs:Patologie]]
-Obduksioni mjeksoro ligjor i cili bëhet tek njeriu që ka vdek nga vdekja e dhunshme.
[[cy:Patholeg]]
2.Biopsioni bëhet tek njerzit e gjallë që të hulumtohet shkaku i sëmundjes kur nuk mund të vërtetohet me metoda tjera sidomos tek tumoret malinje.
[[da:Patologi]]
3.Eksperimentimi në shtazë bëhet në shtazë të ndryshme duke provokuar sëmundje të ndryshme me qëllim që të hulumtohen dhe këto njohuri ti përdorin për njeriun.
[[de:Pathologie]]
Këto metoda Patologjia mund ti studioj në mënyrë
[[en:Pathology]]
1.Makroskopike { me sy të lirë}
[[eo:Patologio]]
2.Mikroskopike {me mikroskop thjerza}
[[es:Patología]]
3.Kultura indore
[[fa:آسیب‌شناسی]]
4.Mbjellje në ushqim.
[[fi:Patologia]]
'''Patologjia''' është degë e mjekësisë e cila merret me studimin e shkaqeve ([[Etiologjia]]), shenjat e lindjes ([[Patogjenezë]]) dhe të zhvillimit të një sëmundjeje ([[Simptomi|Simptomet]]) ose dhe organizimin e simptomeve ([[Sindromi|Sindromet]]) si dhe deformimin e të gjitha llojeve të organeve trupore ([[Patofiziologjia]]).Patologji (nga πάθος greke, patos, "fatin, dëm"; dhe-λογία,-logia)Patologjia është studimi dhe diagnoza e sëmundjes përmes ekzaminimin e organeve, tissues, fluids trupore, dhe gjithë organet (autopsies). Termi gjithashtu përfshin të studimit shkencor lidhur me proceset e sëmundjes, të quajtur Përgjithshëm patologjisë. Mjekësi patologji është i ndarë në dy degët kryesore, Anatomical patologjisë dhe Klinike patologjisë. Veterinar patologjisë ka të bëjë me sëmundje e kafshëve ndërsa Phytopathology është studimi i sëmundjeve të bimëve. nor.d@live.com
[[fr:Pathologie]]
[[he:פתולוגיה]]
[[hr:Patologija]]
[[hu:Patológia]]
[[hy:Ախտաֆիզիոլոգիա]]
[[id:Patologi]]
[[is:Meinafræði]]
[[it:Patologia]]
[[ja:病理学]]
[[ko:병리학]]
[[lt:Patologija]]
[[mk:Патологија]]
[[ms:Patologi]]
[[my:ရောဂါဗေဒ]]
[[ne:रोगशास्त्र]]
[[nl:Pathologie]]
[[nn:Patologi]]
[[no:Patologi]]
[[ps:رنځپوهنه]]
[[pt:Patologia]]
[[ru:Патология]]
[[scn:Patuluggìa]]
[[sh:Patologija]]
[[simple:Pathology]]
[[sk:Patológia]]
[[sl:Patologija]]
[[sr:Патологија]]
[[su:Patologi]]
[[sv:Patologi]]
[[te:రోగ నిర్ణయ శాస్త్రము]]
[[th:พยาธิวิทยา]]
[[tl:Patolohiya]]
[[tr:Patoloji]]
[[uk:Патологія]]
[[ur:امراضیات]]
[[zh:病理学]]