Dallime mes rishikimeve të "Samoili"

No change in size ,  16 vjet më parë
rv
No edit summary
(rv)
'''Samoilli''' ([[bullgarisht]]: Самуил) është mbret i [[MacedoniaBullgaria|MacedonisëBullgarisë]], qeverisi nga viti 997 deri ne vitin 1014, ka themeluar dinastinë – [[Comitopuli]].
 
Samoilli është djali më i vogël i qeveritarit të një nga rrethet e shtetit MacedonBullgar – Komitit Nikoll. Për herë të par emri i tij përmendet përgjatë ngjarjeve të vdekjes së mbretit Petro І (970) dhe pushtimit nga vizantët të kryequtetit MacedonBullgar Presllav, ku “Davidi, Majsiu, Aroni dhe Samoilli, djemtë e një nga komitëve të fuqishëm bullgarë, të cilët patën parashikuar kryengritje dhe buntuan shtetin Macedon ”Bullgar”. Së bashku me vëllezrit Samoilli filloi betejë me imperinë Vizante, falë të cilës shteti MacedonBullgar ekzistoi edhe katër dhjetevjecarë të tjera.
 
Edhe pse Samoilli qeveriste MacedonisëqëBullgarinë që prej vitit 991 kur imeratori vizant Vasili II, vrasësi bullgar morri peng mbretin e fundit bullgar, [[Roman І|Romanin]], ai (Samoilli) shpallet mbret në vitin 997, kur Romani vdiq në erësirë në Kostandinopoll.
 
Samoilli bëri shumë beteja me imperinë Vizante dhe shumë prej tyre pati fituar. Në verën e vitit 1014 u thye nga Vasili II, jo larg na qyteti i sotëm Petric, R. Bullgarisë. Sipas hronologëve vizantët morën peng 15 000 ushtarë bullgarë dhe me urdhër të imperatorit i verbuan, ku në cdo të qindin mbetej një me një sy që ti sherbejë për udhëheqës. Ne atë gjendje u dërguan para mbretit të tyre, i cili pasi i pa vdiq na infrakti.
209

edits