Ndryshimi mes inspektimeve të "Ngarkesa elektrike"

v
roboti shtoj: tt:Электр корылмасы; cosmetic changes
v (roboti shtoj: tt:Электр корылмасы; cosmetic changes)
'''Ngarkesa elektrike''' është një veti themelore e konservuar e disa [[thërrmija nënatomike|thërrmijave nënatomike]], e cila përcakton [[bashkëveprimin elektromagnetik]]. Lënda që është elektrikisht e ngarkuar, influencohet nga, dhe në të njëjtën kohë prodhon një [[fusha elektromagnetike|fushë elektromagnetike]]. Bashkëveprimi midis një ngarkese lëvizëse dhe një fushe elektromagnetike është burimi i [[forcës elektromagnetike]], e cila është një nga katër [[bashkëveprimet themelore|forcat themelore]].
 
== Një shikim i përgjithshëm ==
 
== Njësite ==
 
== Historia ==
[[ImageSkeda:Bcoulomb.png|thumb|Peshorja e Kulombit]]
 
== Vetitë ==
 
== Ligji i ruajtjes së ngarkesës elektrike ==
<!-- Ky seksion lidhet nga [[Ligjet e konservimit]] -->
 
* [http://www.scienceaid.co.uk/physics/electricity/charge.html Science Aid: Electrostatic charge] Nje shpjegim i thjeshte i ngarkeses elektrostatike.
 
[[CategoryKategoria:Elektrostatikë|*]]
[[CategoryKategoria:Elektricitet]]
[[Kategoria:Madhësi fizike]]
[[CategoryKategoria:Veti kimike]]
[[CategoryKategoria:Koncepte fizike themelore]]
[[CategoryKategoria:Ligjet e ruajtjes]]
[[CategoryKategoria:Elektromagnetizëm]]
 
[[af:Elektriese lading]]
[[th:ประจุไฟฟ้า]]
[[tr:Elektriksel yük]]
[[tt:Электр корылмасы]]
[[uk:Електричний заряд]]
[[ur:برقی بار]]