Dallime mes rishikimeve të "Teurati"

11 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ga:An Torah; cosmetic changes
v (roboti shtoj: sh:Tora)
v (roboti ndryshoj: ga:An Torah; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Torah and jad.jpg|thumb|250px|Torah e hapur për përdorim liturgjik në [[Sinagoga|sinagogë]].]]
'''Torah''' ([[Gjuha hebraike|hebr.]]: '''תורה''' = mësimi, ligji) është shkrimi më i rëndësishëm [[Feja|fetar]] i [[Judaizmi]]t dhe nderohet si fjala e frymëzuar e [[Perëndia|Perëndisë]]. Torah është pjesa e parë dhe më kryesore e [[Tanaku|Biblës hebraike]]. Në të përmbahen [[Mitzva|613 urdhëresa]]. Tora është përmbledhja e pesë Librave të [[Moisiu]]t, të cilët formojnë edhe në [[Krishterimi|krishterim]] pjesën e parë kryesore të [[Besëlidhja e Vjetër|Besëlidhjes së Vjetër]].
 
 
Torah është pranuar brez pas brezi si fjala e përpiktë e Perëndisë e thënë Moisiut. Për shumë njerëz, ajo s´është e saktë historikisht, as teologjikisht, as ligjërisht apo udhëzues ritual, por si diçka përtej këtyre tre termave. Ajo është udhëzuesja e parë e marrëdhënies midis Perëndisë dhe njeriut, dhe i gjithë kuptimi dhe qëllimi i kësaj marrëdhënieje, një dokument i gjallë që shpaloset nëpër breza dhe mijëvjeçarë.
== Ndërtimi i Torahs ==
==Torah si thelbi i Judaizmit==
== Torah dhe ligji gojor ==
==Shiko edhe==
* [[Moisiu]]
* [[Bibla]]
* [[Kurani]]
== Lidhje të jashtme ==
* {{en}} [http://www.chabad.org/library/article.asp?AID=145402 Torah]
 
[[CategoryKategoria:Judaizëm]]
[[CategoryKategoria:Krishter]]
 
[[af:Torah]]
[[fr:Torah]]
[[fur:Torah]]
[[ga:An Torah]]
[[he:תורה]]
[[hi:तोरा]]