Dallime mes rishikimeve të "Lundërza e detit"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ast, bg, br, ca, cs, da, de, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, he, hr, hu, io, is, it, ja, ka, ko, lt, lv, ml, nl, nn, pl, pt, ro, ru, sh, sr, sv, tr, uk, zh)
No edit summary
[[Skeda:sea otter cropped.jpg|thumb|right]]
[[Skeda:sea otter cropped.jpg|thumb|right]]'''Vidra e detit''' (''Enhydra lutris'') është kafshë ujore që jeton në brigjet veriore të oqeanit Pacifik. Pjestarët Pjesëtarët e rritur peshojnë nga 14 deri në 45 kg dhe janë pjestarëtpjesëtarët më të mëdhenj të familjes së kunadheve, por në të njejtënnjëjtën kohë janë gjitarët më të vegjël të cilët jetojnë në det. Si shumica e gjitarëve të detit ajo mund të dalë edhe në tokë por është e aftë që të jetojë ekskluzivisht në ujë.
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.youtube.com/watch?v=epUk3T2Kfno Otters holding hands] – The popular YouTube video
* [http://online.wr.usgs.gov/outreach/otter/ Precipice of Survival: The Southern Sea Otter] (video)
 
[[Kategoria:Kafshë]]
[[Kategoria:Kafshë deti]]
 
[[ast:Llundria marina]]
10.357

edits