Dallime mes rishikimeve të "Rhythm and blues"

v
roboti ndryshoj: th:รึทึมแอนด์บลูส์; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: th:รึทึมแอนด์บลูส์; cosmetic changes)
'''Muzika R&B''' (Rhythm and blues) është një lloj muzike shumë popullore që gërsheton xhazin me blues dhe u luajt për herë të parë nga artistët amerikanë me ngjyrë. Në vitin [[1947]], kjo lloj muzike kishte hyrë tashmë në tregun muzikor ndërsa emri me të cilin njihet edhe sot iu vendos në vitin [[1949]]. Deri në fund të viteve [[1950]] , ajo qe bërë e famshme dhe shumë kompani regjistrimi disqesh kishin prodhuar mijëra albume me këtë lloj muzike. Pas kësaj kohe, kjo muzike u përhap dhe nisi të pëlqehej mes te rinjve të bardhë. Koncertet me këtë muzikë ndiqeshin shumë.
 
Në vitin [[1956]], kur një grup i njohur muzikës R&B do të jepte një koncert në një sallë me 8 000 vende, në dyert e saj priste një turme prej 50 000 njerëzish. Këngëtari më i shquar jo me ngjyrë që ka kënduar këtë lloj muzike ka qenë [[Elvis Presley]]. Në kohën e sotme, me termin R&B quhet një variant i muzikës moderne pop e cila përdoret shpesh edhe nëpër disko.
 
{{muzi-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Zhanre muzikore]]
[[CategoryKategoria:R&B muzika]]
 
[[ar:ريذم أند بلوز]]
[[sw:Rhythm na blues]]
[[ta:ரிதம் அண்ட் புளூஸ்]]
[[th:อาร์รึทึมแอนด์บีบลูส์]]
[[tl:Rhythm and blues]]
[[tr:Rhythm and Blues]]