Realiteti: Dallime mes rishikimesh

29 bytes added ,  14 vjet më parë
v
roboti shtoj: an:Reyalidat; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v roboti shtoj: hr:Stvarnost
v roboti shtoj: an:Reyalidat; cosmetic changes
Rreshti 1:
'''Realiteti''' në përdorimin e përditshëm është "gjithçka" që [[Ekzistenca|ekziston]]. Emërtimi ''realitet'', në kuptimin e tij të gjërë, përfshin çdo gjë që [[Qënia|është]], qoftë apo jo e [[Vëzhgimi|vëzhgueshme]], e pranueshme apo e [[Kuptimi|kuptueshme]] nga [[shkenca]], [[filozofia]], apo ndonjë [[Sistemi|sistem]] tjetër [[Analiza|analitik]]. Në këtë ndjenjë realiteti mund të përfshijë të dyja, '''qënësinë''' dhe '''asgjësinë''', ku ''ekzistenca'' kuptohet shpesh me qënësinë (krahaso me ''[[Natyra|natyrën]]'').
 
Në kuptimin e rreptë të [[Filozofia perëndimore|filozofisë perëndimore]], ka nivele ose shkallë të natyrës së [[koncepti]]mit të realitetit. Këto nivele përfshijnë: realitetin dukurinjohës, [[E vërteta|të vërtetën]], [[fakti]]n dhe [[Aksioma|aksiomën]].
 
Fjala '''realitet''' rrjedh nga [[latinishtja]] ''realitas'', nga ''res'' "gjë, send", ''realitas'' pra "gjësia", "sendërtimi", gjëja që është, vërtetësia.
Rreshti 7:
Filozofi të tjera, veçanërisht ato që bazohen në [[Feja|fetë]] e Lindjes si ''[[Hinduizmi]]'' dhe ''[[Budizmi]]'' kanë shpjegime të ndryshme për realitetin. [[Koncepti|Konceptet]] e realitetit në Budizëm përfshijnë: ''[[darma]]-n, [[paramattha damma]]-n, [[samsara]]-n dhe [[maja]]-n ([[iluzioni]]n në [[Gjuha sanskrite|gjuhën sanskrite]]).
 
== Dukuritë e realitetit ==
 
== E vërteta ==
 
== Fakti ==
==Aksioma==
== Çfarë nuk mund të jetë realiteti ==
==Reliteti, botëvështrimet, dhe teoritë e realitetit==
== Pikëpamjet filozofike te realitetit ==
==Shiko edhe==
* [[Natyra]]
* [[Ontologjia]]
* [[Iluzioni]]
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Filozofi]]
 
[[an:Reyalidat]]
[[ar:واقع]]
[[be:Рэальнасць]]