Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

16 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ka:UNIX; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ta:யுனிக்சு)
v (roboti ndryshoj: ka:UNIX; cosmetic changes)
Gjate fundit te viteve 1970 dhe fillimit te viteve 1980, influenca e Unix ne qarkun akademik beri qe Unix te perdorej ne shkalle te gjere (sidomos varianti BSD, i cili e ka origjinen nga [[University of California, Berkeley]]) ndersa ne fushen tregtare, me i njohuri eshte is [[Sun Microsystems]]. Sot, perkrah sistemeve Unix te certifikuara, sistemet operative Unix-like si [[Linux]] dhe [[BSD]] jane shume te perhapure. Shpesh, "Unix tradicional" mund te perdoret per te pershkruar nje sistem Unix qe ka karakteristikat e Version 7 Unix ose [[UNIX System V]].
 
[[categoryKategoria:Sisteme operativë]]
 
[[af:Unix]]
[[it:Unix]]
[[ja:UNIX]]
[[ka:იუნიქსიUNIX]]
[[kaa:Unix]]
[[kk:UNIX]]