Dallime mes rishikimeve të "Numri atomik"

41 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: kn:ಪರಮಾಣು ಸಂಖ್ಯೆ; cosmetic changes
v (roboti shtoj: pnb:ایٹمی نمبر)
v (roboti shtoj: kn:ಪರಮಾಣು ಸಂಖ್ಯೆ; cosmetic changes)
Në [[Kimia|kimi]] dhe [[Fizika|fizikë]], '''numër atomik''' (gjithashtu i njohur si '''numri i [[Protoni|protoneve]]''') është numri i [[Protoni|protoneve]] që gjendet në bërthamën e [[Atomi|atomike]] , dhe për arsye të njëjta identifikohet edhe si '''Numri i ngarkesër''' së bërthamës.
 
Është e përfaqësuar nga simboli ''''' Z'''''. Numri atomik e identifikon një numër unik të [[Elementet kimike|elementeve kimike]]. Në një [[atom]] me ngarkesë neutrale, numri atomik është i barabartë me numrin e [[Elektronet|elektroneve]].
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotopi|izotope]].
 
Numri atomike , ''''' Z''''' , nuk duhet të ngatërrohet me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A''''' , i cili është numri i përgjithshëm i [[Protoni|protoneve]] dhe [[neutroni|neutroneve]] në qendër të një [[atomi]].
 
Numri i [[Neutroni|neutroneve]], ''''' N''''' , është i njohur si '''Numri i neuronit''' të [[atomi|atomit]]t ; kështu ,
''''' A''''' ='''''Z''''' + ''''' N '''''.
[[Protoni|Protonet]] dhe [[Neutroni|neutrons]] kanë afërsisht të njëjtën masë ( dhe masa e [[Elektronet|electroneve]] është e papërfillshme për shumë qëllime), ndërsa [[Masa atomike]] e një [[atomi]] është përafërsisht e barabartë me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A'''''.
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotopi|izotope]].
 
== Historia ==
 
== Vetit kimike ==
 
 
== Elementet e rinj ==
 
== Referenca ==
{{reflist}}
== Shih edhe ==
 
*[[Lista e elementeve kimike sipas numrit atomik]]
 
{{Elementet kimike}}
[[CategoryKategoria:Elemente kimike]]
[[Kategoria:Kimi]]
 
[[jv:Nomer atom]]
[[ka:ატომური ნომერი]]
[[kn:ಪರಮಾಣು ಸಂಖ್ಯೆ]]
[[ko:원자 번호]]
[[ku:Hijmara atomî]]