Ndryshimi mes inspektimeve të "Sistemi diellor"

v
roboti shtoj: mwl:Sistema Solar; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mwl:Sistema Solar; cosmetic changes)
 
== Satelitët natyrorë ==
'''Satelitet natyrore''' jane trupa qe rrotullohen rreth planeteve. Deri ne vitin 1970 njiheshin vetem 32 stelite, sot numri i tyre eshte mbi 60. '''Hena''' eshte sateliti natyror i Tokes. Ajo nuk ka atmosfere dhe nuk ka aktivitet gjeologjik. Ne diskun e henes dallohen dy tipa siperfaqesh: zonat e ndricuara "kontinentet" qe jane zona me kratere te madhesive e thellesive te ndryshme dhe zonat e erreta, "detet" qe jane zona te sheshta. Faqja e fshehur henes eshte eksploruar me sonda hapesinore.
 
Dy satelitet e vetem te Marsit quhen '''Fobos''' dhe '''Deimos'''. Jane shume te vegjel kane forma te parregullta, gjenden shume afer Marsit, nuk kane atmosfere dhe asnje aktivitet gjeologjik, kane ngjyre shume te erret.
[[ms:Sistem Suria]]
[[mt:Sistema Solari]]
[[mwl:Sistema Solar]]
[[my:နေအဖွဲ့အစည်း]]
[[nah:Tōnatiuh Īchān]]
139

edits