Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

v
roboti shtoj: ja:コソボ防護隊; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ja:コソボ防護隊; cosmetic changes)
{{Sistemi shtetëror-Kosova}}
'''Trupat e Mbrojtjes së Kosovës''' (TMK) janë pjesë përbërëse e [[Institucionet e Përkohshme të Vetëqeverisjes në Kosovë|Qeverisë së Përkohshme të Kosovës]] nën [[protektorat|protektoratin]]in e [[OKB|OKB-së]], saktësisht Misionit të OKB-së në [[Kosova|Kosovë]], [[UNMIK]]-ut.
 
Dita zyrtare e themelimit të TMK-së është [[19 shtator]] [[1999]] gjegjësisht me tranformimin e paraardhëses së saj [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)]].
Me largimin e gjeneral-lejtnant [[Agim Çeku]]t nga TMK-ja në fillim të vitit 2006 dhe angazhimin e tij në politikë, Komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Trupave të Mbrojtjes së Kosovës u emërua gjeneral-lejtnant [[Sylejman Selimi]].
== Shiko dhe këtë ==
* [[UÇK|Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)]]
* [[Mbrojtja Territoriale e Kosovës]]
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.tmk-ks.org/ Trupat e Mbrojtjes së Kosovës]
*[http://www.ks-gov.net/pm/?menuid=11&subid=195&lingo=1 Faqja zyrtare e Kryeministrit të Kosovës]
 
{{poli-cung}}
[[CategoryKategoria:Ushtri]]
[[CategoryKategoria:TMK-ja| ]]
[[CategoryKategoria:Sigurimi shtetërorë në Kosovë]]
 
[[da:TMK]]
[[de:Kosovo-Schutzkorps]]
[[en:Kosovo Protection Corps]]
[[ja:コソボ防護隊]]
[[no:Kosovos Beskyttelseskorps]]