Dallime mes rishikimeve të "Aruba"

24 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ps:آروبا; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mr:अरूबा)
v (roboti shtoj: ps:آروبا; cosmetic changes)
'''Aruba''' është një ishull në [[Antilet Lesser]] në jug të [[Deti Karaib|Detit të Karaibeve]] dhe në veri të Gadishullit Paraguaná, Falcón State dhe [[Venezuela]]. Aruba është një shtet brenda [[Mbretëria Holandeze|Mbretërisë Holandeze]], ajo nuk ka ndarje administrative. Për dallim nga vendet tjera të [[Karaibet|Karaibeve]], Aruba ka një klimë të thatë dhe sipërfaqe të dominuar nga [[Kaktusi|kaktusët]]. Kjo klimë ka ndihmuar turizmini për shkak se turistët mund të gjejnë klimë të ngrohtë dhe me diell.
 
== Historia ==
{{Artikulli kryesor|Historia e Arubës}}
 
== Gjeografia ==
'''{{Artikulli kryesor|Gjeografia e Arubës}}'''
 
{{AmerikaVeriore}}
{{gjeo-cung}}
[[CategoryKategoria:Ishuj]]
[[CategoryKategoria:Arubë]]
 
[[af:Aruba]]
[[pl:Aruba]]
[[pms:Aruba]]
[[ps:آروبا]]
[[pt:Aruba]]
[[ro:Aruba]]