Ndryshimi mes inspektimeve të "Flamuri i Luksemburgut"

v
roboti ndryshoj: it:Bandiera del Lussemburgo; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: it:Bandiera del Lussemburgo; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Flag of Luxembourg.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Luksemburgut]]
'''Flamuri i [[Luksemburgu]]t''' përbëhet nga tri vija horizontale, e kuqe, e bardhë, e kaltër dhe mund të jetë në proporcionet 1:2 ose 3:5. Së pari është përdorur mes viteve [[1845]] dhe [[1848]] ndërsa u adoptua zyrtarisht më [[23 Qershor]] [[1972]].
 
== Shih dhe këtë ==
*[[Luksemburgu]]
 
{{Evropa-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Evropës|L]]
[[CategoryKategoria:Luksemburg]]
 
[[ar:علم لوكسمبورغ]]
[[hu:Luxemburg zászlaja]]
[[id:Bendera Luksemburg]]
[[it:Bandiera lussemburghesedel Lussemburgo]]
[[ja:ルクセンブルクの国旗]]
[[ko:룩셈부르크의 국기]]