Ndryshimi mes inspektimeve të "John Petrucci"

57 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: uk:Джон Петруччі; cosmetic changes
v (roboti shtoj: uk:Джон Петруччі; cosmetic changes)
| emri = John Petrucci
| pseudonim =
| foto = [[FiguraSkeda:JohnPetrucci1.jpg|250px]]
| titulli =
| emri i vërtetë =
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|12|7|1967}}<br />{{flagicon|USA}} [[Long Island]], [[New York]], [[ShBA]]
| vdekja =
| vite aktiv = {{M|1985}} — prezent
Petrucci ka marrur pjesë në turnenë [[G3]] gjashtë herë, më shumë e çdo kitarist tjetër i ftuar.
 
== Biografia ==
Petrucci për herë të parë luajti me kitarë në moshën 8 vjeqare kur pa se motra e tij (e cila po merrte leksione të [[Organo|organos]] në atë kohë) lejohej të rrinte edhe pas kohës së gjumit për të ushtruar. Ai shpejt e la kitarën pasi që plani i tij dështoi. Në moshën 12 vjeqare, ai filloi t'i binte kitares prapë kur u ftua në bendin e shokut të tij [[Kevin Moore]], i cili më vonë u bë edhe sintisajzeristi i parë i Dream Theater. Petrucci filloi qysh në fëmijëri të ushtronte teknikisht. Ai është një kitarist [[Autodidakti|autodidakt]] i cili zhvilloi aftësitë e tij përmes përpjekjeve që t'u ngjante idhujve të tij, që ishin [[Steve Morse]], [[Steve Howe]], [[Steve Vai]], [[Stevie Ray Vaughan]], [[Yngwie Malmsteen]], [[Al Di Meola]], [[Alex Lifeson]] dhe [[Allan Holdsworth]]. Ai me shaka i quan idhujt e tij "the Steves and the Als".
 
[[FiguraSkeda:John Petrucci 4.jpg|thumb|left|150px|Petrucci me kitarën e tij (Ibanez John Petrucci signature model) të cilën e ka zëvendësuar me Ernie Ball Music Man]]
Petrucci ka vijuar Berklee College of Music në [[Boston]] me shokun e tij të fëmijërisë [[John Myung]] (basist), ku takuan edhe shokun e ardhshëm të bendit [[Mike Portnoy]] (baterist). Këta të tre dhe shoku tjetër i fëmijërisë i Petrucci-t Kevin Moore (tastierë), formuan bendin Majestry, i cili më vonë bëhet Dream Theater.
 
Në vitin [[2001]] Petrucci u ftua nga [[Joe Satriani]] dhe [[Steve Vai]] në turnenë e popullarizuar [[G3]] të gitarës, ku u ekspozua para një numri të madh të fansave të rinjë, dhe u inspirua ta inçizonte solo albumin e tij të parë ''[[Suspended Animation]]'', i cili u publikua më [[1 Mars]] [[2005]]. Petrucci gjithashtu u paraqit në turneun G3 në vitin 2005, 2006 dhe 2007, duke marrur kështu pjesë më shumë se çdo kitarist tjetër i ftuar në këtë turne.
 
[[FiguraSkeda:MusicManPetrucci.jpg|thumb|300px|Ernie Ball Music Man John Petrucci signature model]]
Petrucci gjithashtu shkroi dhe inçizoi dy këngë instrumentale për lojën e [[Sega Saturn]] të quajtur [[Digital Pinball: Necronomicon]]. Të dyja këngët janë përafërsisht 2 minuta të gjata dhe quhen "Prologue" dhe "Epilogue". Petrucci-t i pëlqejnë shumë lojërat e Sega Saturn, dhe ka deklaruar në intervista që kurrë nuk shkon në turne pa një Sega Saturn.
 
Petrucci është anëtar me të drejtë votimi i [[NARAS]].
 
== Diskografia ==
 
=== Solo albumet ===
* {{M|2005}} - ''[[Suspended Animation]]''
 
=== Me [[Dream Theater]] ===
* {{M|1989}} - ''[[When Dream and Day Unite]]''
* {{M|1992}} - ''[[Images and Words]]''
* {{M|2007}} - ''[[Systematic Chaos]]''
 
=== Me [[Liquid Tension Experiment]] ===
* {{M|1998}} - ''[[Liquid Tension Experiment (album)|Liquid Tension Experiment]]''
* {{M|1999}} - ''[[Liquid Tension Experiment 2]]''
 
=== Mysafir ===
* {{M|1989}} - Artistë të ndryshëm'' - [[Guitar Battle]]''
* {{M|1996}} - Tribut për bendin [[Rush]] - ''[[Working Man]]''
* {{M|2006}} - [[Marty Friedman]] - ''[[Loudspeaker]]''
 
=== Të tjera ===
* {{M|2000}} - ''[[An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]''
 
== Shpërblimet ==
John Petrucci ka fituar këtë shpërblim nga revista ''Total Guitar'':
* Guitarist of the year (2007)
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.johnpetrucci.com Faqja zyrtare e John Petrucci-t]
* [http://www.petrucciforum.com Forumi zyrtarë i John Petrucci-t]
* [http://www.dreamtheater.net Faqja zyrtare e Dream Theater]
 
[[CategoryKategoria:Dream Theater anëtarë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1967]]
[[CategoryKategoria:Kitaristë amerikanë]]
[[CategoryKategoria:Kitaristë shtatë-telësh]]
[[CategoryKategoria:Producentë muzike]]
[[CategoryKategoria:NARAS votues]]
[[CategoryKategoria:Autodidaktë]]
 
 
[[sv:John Petrucci]]
[[tr:John Petrucci]]
[[uk:Джон Петруччі]]