Dallime mes rishikimeve të "Bristol"

103 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: de:Bristol)
No edit summary
'''Bristol''' [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të Anglisë, shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në [[2002]]) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në [[Mbretëria e Bashkuar|Mbretërinë e Bashkuar]] sipas numrit të banorëve.
 
== Qytete partnere==
* {{flagicon|Germany}} [[Hannover]] (DeutschlandGjermani)
* {{flagicon|Georgia}} [[Tiflis]] (GeorgienGjeorgjia)
* {{flagicon|Mozambique}} [[Beira (Mosambik)|Beira]] (MosambikMozambikas)
* {{flagicon|France}} [[Bordeaux]] (FrankreichFrance)
* {{flagicon|Portugal}} [[Porto]] (PortugalPortugali)
* {{flagicon|Nicaragua}} [[Puerto Morazán]] (NicaraguaNikaragua)
* {{flagicon|China}} [[Guangzhou]] (ChinaKina)
 
== LiteraturLiteraturë ==
 
*Aughton, Peter: ''Bristol: a people's history,'' Lancaster: Carnegie 2000, ISBN 1-85936-067-X
{{Coordinate |NS=51/27/36/N |EW=2/36/00/W |type=city |region=GB}}
 
[[Kategoria:OrtQytete in South West EnglandAngli]]
[[Kategoria:Unitary Authority (England)]]
[[Kategoria:City (England)]]
[[Kategoria:Bristol| ]]
 
{{Link GA|en}}
10.357

edits