Dallime mes rishikimeve të "Agjencia e Sigurisë Kombëtare"

v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
[[ImageSkeda:National_Security_Agency_seal.png|thumb|Vula e ASKA-s.]]
[[ImageSkeda:National Security Agency headquarters, Fort Meade, Maryland.jpg|thumb|300px|Qendra kryesore e ASKA-s në Fort Meade, [[Maryland]]]]
'''Agjencia e Sigurimit Kombëtar Amerikan''', shkurt '''ASKA''' dhe [[Gjuha angleze|anglisht]] '''NSA''' - '''National Security Agency''' (shqiptimi En Es Ej)/'''Central Security Service''' ('''NSA/CSS''') (Shërbimi Qendror i Sigurimit) besohet të jetë [[agjencia]] më e madhe e [[zbulimi]]t e qeverisë së [[SHBA|Shteteve të Bashkuara Amerikane]]. ASKA është përgjegjëse për mbledhjen dhe rishqyrtimin e komunikimeve të huaja dhe për sigurinë e komunikimeve të qeverisë së SH.B.A kundër agjencive të njëjta kudo në botë. ASKA u themelua nga një urdhër presidencial ekzekutiv, dhe punon ngushtë me [[Ministria Amerikane e Mbrojtjes|Ministrinë Amerikane të Mbrojtjes]] (Department of Defense) dhe është drejtuar gjithmonë nga një flamur me tre yje ose një oficer gjeneral. ASKA është një çelës kryesor i Bashkësisë së Zbulimit të SH.B.A-së dhe kryesohet nga Drejtori i Zbulimit Kombëtar.
 
Puna e komunikimit të sigurt qeveritar e ka futur ASKA-n në fusha të shumta [[Teknologjia|teknologjike]] duke përfshirë skicimin e posaçëm komunikativ [[hardueri]]k dhe [[softueri]]k, prodhimin e përkushtuar të [[Gjysmëpërcjellësi|gjysmëpërcjellësve]] (aty ndodhet një fabrikë e prodhimit të [[Çipi|çipave]] në [[Ft.Meade]]), dhe kërkimin e përparuar [[kriptografia|kriptografik]]. Agjencia bën [[kontrata]] me sektorë privatë në fushat e kërkimit dhe pajimit.
 
== Historia e agjencisë ==
 
== Ndërthurjet me kriptografi joqeveritare ==
 
== Patenta ==
 
== ECHELON ==
 
== Përgjimet telefonike ==
 
== Grupi i punës ==
 
=== Drejtorët ===
 
=== Drejtorët deputetë ===
 
=== Kriptoanalistë të njohur ===
 
== Sistemi i deshifrimit të ASKA-s ==
 
== E kaluara dhe e tashmja e veprimtarive të SIGINT ==
 
== Nëpër trillime ==
 
== Shënime ==
 
=== Kompjuterët e ASKA-s ===
 
== Lexime të mëtejshme ==
==Shiko edhe==
* [[DIA]]
* [[Spiunazhi]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{en}} [http://www.nsa.gov/ Faqja zyrtare e ASKA-s ]
* {{en}} [http://history.sandiego.edu/gen/20th/nsa.html Historia e ASKA-s. ]
 
[[CategoryKategoria:Organizata]]
 
[[ar:وكالة الأمن القومي]]
[[pt:NSA]]
[[ro:National Security Agency]]
[[ru:Агентство национальнойНациональной безопасностиБезопасности США]]
[[scn:NSA]]
[[simple:National Security Agency]]