Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

344 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox shkrimtar
| emri = Azem Shkreli
| foto = [[Figura: Azem Shkreli.jpg|150px]]
| titulli =
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[10 shkurt]] [[1938]]
| vendlindja = [[Rugovë]] Pejë
| ditëvdekja = [[1997]]
| vendvdekja = [[Prishtinë]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = shqiptar
| zhanri = Poezi, Prozë, Kritikë letrare
| webfaqja =
}}
 
 
 
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në Rugovë të [[Pejë]]s. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në Prishtinë ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në Prishtinë dhe themelues e drejtor i Kosova Filmit.
 
== Veprat letrare ==
 
===Poezi===
Ka botuar këto vepra me poezi:
*Bulzat ({{L|1960}}),
*Engjujt e rrugëve ({{L|1963}}),
*Zogj dhe gurë ({{L|1997}}).
 
===Prozë:===
*Karvani i bardhë ({{L|1961}}),
*Sytë e Evës (1975),
*Muri përfundi shqipes Shtatë nga at,
 
===Drama===
Dramat:
*Fosilet ({{L|1968}}),
*Varri i qyqes ({{L|1983}}) etj.