Dallime mes rishikimeve të "Kuala Lumpur"

11 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ace:Kuala Lumpur)
'''Kuala Lumpur''' është kryeqyteti i [[Malajzia|Malajzisë]].
 
Kuala Lumpur (e shqiptuar /ˈkwɑːləlʊmˈpʊər/, Malay /kwɑlɑlʊmpʊ/ dhe nga vendasit /kwɑləlʊmpɔ/ ose /kɔlɔmpɔ/), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Malajzia|Malajzisë]]. Vetë qyteti, i cili përfshin një sipërfaqe prej 244 km2km<sup>2</sup>, ka një popullsi prej 1.6 milion banorë (të dhëna të vitit 2006). Kuala Lumpuri urban, i njohur edhe me emrin Lugina Klang, është një aglomerat urban me rreth 7.2 milion banorë. Është zona metropolitane me rritjen më të shpejtë të popullsisë në vend, kjo vlen edhe për rritjen e shpejtë ekonomike.