Ndryshimi mes inspektimeve të "Kryeministri"

1.632 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: af, als, am, ar, be-x-old, bg, ca, cs, cy, da, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, ga, gl, he, hi, hr, hu, id, ilo, io, is, it, iu, ja, ka, ko, lo, lt, lv, ms, nl, no, nrm, pap, pl, pt, qu, ru, simple, sl, sr, sv, sw, th, tr, udm, uk, v
v (roboti shtoj: af, als, am, ar, be-x-old, bg, ca, cs, cy, da, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, ga, gl, he, hi, hr, hu, id, ilo, io, is, it, iu, ja, ka, ko, lo, lt, lv, ms, nl, no, nrm, pap, pl, pt, qu, ru, simple, sl, sr, sv, sw, th, tr, udm, uk, v)
 
Jo të ndryshme është pozitën e kryeministrit në monarkive kushtetuese, si në këto, monarku ruan rolin e kreut të qeverisë. Pikërisht për këtë arsye kushtetuta e parë të shekullit të nëntëmbëdhjetë (duke përfshirë Statutit Albertine) përmendur edhe kryeministri dhe ministrat e foli gjerësisht e mbretit. As kryeministri e sistemeve parlamentare buron origjinën e tij nga atë të monarkisë kushtetuese të saj, dhe veçanërisht të shekullit tetëmbëdhjetë britanik, i cili me kalimin e kohës është liruar, me kabinetin e tij, monarku duke krijuar besimin si një konkluzion me parlamentin. Në këtë tranzicion, Kryeministri ishte në një situatë të punonjësve të dyfishtë, kreu i shtetit dhe parlamentit, që në disa mënyra të kujton të gjysmë-sisteme.
 
[[af:Eerste Minister]]
[[als:Ministerpräsident]]
[[am:ጠቅላይ ሚኒስትር]]
[[ar:رئيس الوزراء]]
[[be-x-old:Прэм'ер-міністар]]
[[bg:Министър-председател]]
[[ca:Primer ministre]]
[[cs:Předseda vlády]]
[[cy:Prif Weinidog]]
[[da:Statsminister]]
[[el:Πρωθυπουργός]]
[[en:Prime minister]]
[[eo:Ĉefministro]]
[[es:Primer ministro]]
[[et:Peaminister]]
[[eu:Lehen ministro]]
[[fa:نخست‌وزیر]]
[[fi:Pääministeri]]
[[fr:Premier ministre]]
[[ga:Príomh-Aire]]
[[gl:Primeiro Ministro]]
[[he:ראש ממשלה]]
[[hi:प्रधानमन्त्री]]
[[hr:Predsjednik vlade]]
[[hu:Miniszterelnök]]
[[id:Perdana Menteri]]
[[ilo:Prime Minister]]
[[io:Chefa ministro]]
[[is:Forsætisráðherra]]
[[it:Primo ministro]]
[[iu:ᑲᓇᑕᒥ ᐊᖓᔪᖅᑳᕐᔪᐊᖅ/kanatami angajuqqaarjuaq]]
[[ja:首相]]
[[ka:პრემიერ-მინისტრი]]
[[ko:수상]]
[[lo:ນາຍົກລັດຖະມົນຕີ]]
[[lt:Ministras pirmininkas]]
[[lv:Premjerministrs]]
[[ms:Perdana Menteri]]
[[nl:Premier (regeringsleider)]]
[[no:Premierminister]]
[[nrm:Preunmié Minnistre]]
[[pap:Promé minister]]
[[pl:Premier]]
[[pt:Primeiro-ministro]]
[[qu:Uma kamayuq]]
[[ru:Премьер-министр]]
[[simple:Prime minister]]
[[sl:Predsednik vlade]]
[[sr:Премијер]]
[[sv:Premiärminister]]
[[sw:Waziri mkuu]]
[[th:นายกรัฐมนตรี]]
[[tr:Başbakan]]
[[udm:Премьер-министр]]
[[uk:Прем'єр-міністр]]
[[vi:Thủ tướng]]
[[yi:פרעמיער מיניסטער]]
[[zh:总理]]
[[zh-min-nan:Siú-siòng]]