Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

6.391 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Kumbullat janë mjaft të rëndësishme në ushqim. Vetit shëruese të kumbullës ndikojnë nësëmundjet e veshkave, sëmundjët e mëlçisë së zezë dhe tek paraqitja e reumës. Rregullon punën e zorrëve.
 
 
 
== Kumbullat ==
 
 
Një gjë shumë e mirë ose masë është një frutë me bërthamë dru në Prunus gjini, Prunus subgenus. Subgenus dallohet nga subgenera tjera (pjeshkë, qershi, qershi zog, etj) në fidaneve të paturit e një burbuqe terminali dhe buds anën vetmuar (jo grumbulluara), lule të grupuara së bashku për të shkurtër 1-5 vjen, dhe fruta që një zakon running poshtë njëra anë, dhe një gur të butë.
 
Frutash mund të ketë një shtresë-pluhur të bardhë që është e lehtë rubbed jashtë - kjo është një shtresë dylli për epicuticular fruta kumbull pjekur u jep atyre një pamje blertë në të kaltër.
 
 
== Kultivimi dhe perdorimi ==
 
 
Fruta Plum shijet e ëmbël dhe / ose i athët; lëkurës mund të jetë veçanërisht i mprehtë. Është interesant dhe mund të hahet të freskëta ose të përdoren në bllokim-marrje apo recetave të tjera. Lëng Plum mund të jetë thartuar në verë kumbull, kur të distiluar, kjo prodhon një brendi të njohur në Evropën Lindore si Slivovitz, Rakia, Tzuica ose Palinka. Kumbulla thata janë të njohur edhe thjesht si prunes, sikur 'trap' signified thjesht një kumbull të thata - megjithatë, prunes janë një lloj i veçantë kumbull, dhe mund të kenë predated frytet e dimë më shumë se zakonisht si kumbulla. [Redakto] Prunes janë gjithashtu antioksidantë ëmbël dhe me lëng dhe përmbajnë disa. Kumbulla dhe prunes janë të njohur për efektin e tyre laksativ. Ky efekt është atribuar të komponimeve të ndryshme të pranishëm në frutat, të tilla si fibër diete, sorbitol, [2] dhe isatin. [3] Prunes dhe pres lëng janë përdorur shpesh për të ndihmuar në rregullimin e funksionimit të sistemit ndihmon tretjen e ushqimit.
 
Ashtu si me shumë anëtarë të tjerë të familjes u rrit, fara kumbull përmbajnë glycosides cyanogenetic, duke përfshirë amygdalin. [4] Këto substanca janë në gjendje të decomposing në një molekulë hidrogjeni cyanide sheqer dhe gaz. Ndërsa fara e kumbullave nuk janë më toksike u rrit brenda familjes, nderin e dyshimtë se do të bajame e hidhur, doza të mëdha të këtyre kimikateve nga ndonjë burim janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut.
 
Tharë pres marketers në Shtetet e Bashkuara kanë, në vitet e fundit, të cilat filluan të marketingut produktin e tyre si "të thata kumbulla." Kjo është për shkak të "krasitur" ka konotacione negative të lidhura me njerëz të moshuar që vuajnë nga kapsllëk.
 
 
'''Ka ngjyra''' te ndryshme të ndryshme të kumbullave të thata janë në dispozicion në grocers kineze dhe dyqane specialiteti në mbarë botën. Ata priren të jenë të thata shumë se standardi trap. Krem, Ginsing, djegëse, dhe kripur janë midis varieteteve të përbashkët. Jamball është përdorur përgjithësisht për intensifikimin aromë e këtyre kumbulla dhe është përdorur për të bërë pije kripur kumbull dhe toppings për shaved Ice ose baobing.
 
Kumbulla turshi janë një lloj i ruajtur në dispozicion në Azi dhe dyqane specialiteti ndërkombëtare. Të ndryshme japoneze, i quajtur umeboshi, është përdorur shpesh për balls oriz, i quajtur "Onigiri" ose "Omusubi." Ume, nga të cilat umeboshi janë bërë, është megjithatë shumë ngushtë të lidhura me kajsi se sa kumbull.
 
Shkurto naftës kernel është bërë nga pjesa e brendshme mishi të greminës së kumbull.
 
Kumbulla të vijë në një varietet të gjerë të ngjyrave dhe madhësive. Disa janë shumë më të fortë-fleshed se të tjerët dhe disa të verdhë, të bardhë, të gjelbër ose të kuqe mishi, po aq e ndryshme me ngjyra e lëkurës.
Kumbull lulëzim, nga Shah artist kinez Wang (1287-1359).
 
Cultivars Plum në përdorim sot përfshijnë:
 
* Bojë, ngjyrë trëndafili ose Plum
* Greengage (Firma, mish e gjelbër dhe lëkurë edhe kur pjekur.)
* Mirabelle (Dark verdhë, i rritur kryesisht në verilindje të Francës.)
* Kumbullave Satsuma (mish të fortë të kuqe me një lëkurë të kuqe.)
* Yellowgage, apo kumbull i Artë (të ngjashme me Greengage, por e verdhë.)
 
Kur kjo lule në pranverë e hershme, një pemë plum do të mbulohen me lule, dhe në një vit të mirë rreth 50% e lule do të jenë pollinated dhe kumbulla të bëhet. Fillon lulëzim pas 80 ditësh në rritje shkallë.
 
Nëse koha është shumë e thatë kumbulla e kaluara nuk do të zhvillojë një fazë të caktuar, por do të bien nga pema ndërsa buds ende i vogël jeshil, dhe nëse është e lagësht apo nëse unseasonably kumbulla nuk janë korrur sa më shpejt që ata janë të pjekur, fruta mund të zhvillojë një kusht fungale quajtur kalb kafe. Kalb Braun nuk është toksike, dhe shumë të vogla zonat e prekura mund të jetë prerë nga fruta, por mos bëj shaka është kapur menjëherë fruta nuk do të ngrënshëm. Kumbull është përdorur si një fabrikë ushqimore nga larvat e disa Lepidoptera përfshirë nëntor Moth, shelg Bukuri dhe Short-Moth cloaked.
 
Kumbull Serbian (serbisht: шљива / šljiva) është i tretë më i prodhuar në botë dhe slivovitz pije alkoolike (raki Plum) (serbisht: шљивовица / šljivovica) është pije kombëtare të Serbisë. Mesataret prodhimit kumbull 424.300 ton ne vit, FAO 1991-2001. [Citim i duhur]
 
Një numër i madh i kumbulla janë rritur edhe në Hungari, ku ata janë quajtur szilva dhe janë përdorur për të bërë lekvar (një gjë shumë e mirë jam paste), palinka (a slivovitz-lloj pije alkoolike), dumplings kumbull, dhe ushqime të tjera. Rajonin e Szabolcs-Szatmár, në pjesën verilindore të vendit afër kufirit me Ukrainën dhe Rumani, është një prodhues i madh e kumbulla.
 
Lulëzon maj (Prunus mume), së bashku me bozhure, janë konsideruar lules simbolet tradicionale të Kinës. Më 21 qershor 1964, juan Ekzekutiv i Republikës së Kinës të caktuar zyrtarisht maj, që do të çel lule e vet kombëtare, me trefishimin e grupimit stamens (një të gjatë dhe dy të shkurtra) përfaqëson Tre Parimet e Popullit dhe pesë petals symbolizing pesë degëve të qeverisë ROC. [6] caktimin e përsërit një deklaratë të mëparshme nga qeveria ROC në vitin 1929. [7]
 
Lulëzon maj, është gjithashtu simbol lules e qytetit Nanjing të lashtë kineze, e cila shërbeu si ish-kryeqytet (dhe mbeti i caktuar si kryeqytet zyrtar) të Republikës të Kinës.
 
 
 
{{bio-cung}}
77

edits