Ndryshimi mes inspektimeve të "Teleskopi"

553 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: cy:Telesgop; cosmetic changes)
 
[[Galileo Galilei]] ishte i pari që përdori një teleskop për qëllime astronomike.
Teleskopet i ndajme ne dy grupe: Teleskopet me perthyerje dhe teleskopet me pasqyrim.
 
Teleskopet me perthyerje perbehen nga dy thjerra permbeldhese ose nje thjerre permbledhese dhe nje shperhapese. Nje teleskop i tille u krijua dhe u perdor nga Galileo Galilei.
Teleskopet me pasqyrim perbehen nga nje pasqyre konike qe mbledh rrezet ne vater, pastaj rrezet pasqyrohen nga nje pasqyre e drejte per te okulari qe eshte nje thjerre permbledhese e cila perthyen rrezet te cilat perfundojne te syri i vezhguesit.Nje teleskop i tille u krijua nga Isak Njuton
== Shiko edhe këtë ==
 
Anonymous user