Ndryshimi mes inspektimeve të "Prilli i thyer"

421 bytes added ,  11 vjet më parë
'''Prilli i thyer''' është një libër nga [[Ismail Kadare]] që është publikuar në vitin [[1980]]. Ky libër ka për temë [[Besa|besën]], [[Gjakmarrja|gjakmarrjen]] dhe [[Kanuni|kanunin]] në pjesën veriore të [[Shqipëri]]së. [[Protagonisti|Personazhi kryesor]], Gjorgu, detyrohet të hakmerret për shkak se këtë e kërkon kanuni i pashkruar që është përdorur me shekuj në vendin ku ai jeton. Në [[Brazil]] ky libër është filmatizuar, dhe mori titullin "[[Prapa Diellit]]" (anglisht: [[Behind the Sun]]). Libri është përkthyer në dhjetëra gjuhë të botës. Në [[anglisht]] ky quhet "Broken April".
 
[[[[Titulli i lidhjes]]'''<nowiki>Tekst i trashë</nowiki><nowiki><nowiki>Vendos tekst që nuk duhet të formatohet</nowiki><nowiki><nowiki>Vendos tekst që nuk duhet të formatohet</nowiki><nowiki><nowiki>Vendos tekst që nuk duhet të formatohet</nowiki><nowiki><nowiki>Vendos tekst që nuk duhet të formatohet</nowiki><nowiki>Vendos tekst që nuk duhet të formatohet</nowiki></nowiki></nowiki></nowiki></nowiki>''']]== Përmbledhje ==
== Përmbledhje ==
Ne Gjermani gjindet ky Liber nen titiullin "Der zerrissene April" qe ne perkthim do te isht "Prili i shqyer"
 
Anonymous user