Ndryshimi mes inspektimeve të "Dinamiti"

94 bytes added ,  11 vjet më parë
Në vend të dinamitit, [[nitroglicerinë|nitroglicerina]] përdorej shumë shpesh si lëndë plasëse, që nuk është e qëndrueshme, dhe plas kollaj duke shkaktuar aksidente. Në dinamit, nitroglicerina është e thithur nga një lloj [[dhe|dheu]] dhe nuk shpërthen aq kollaj. Megjithatë, mbas një periudhe të gjatë nitroglicerina mund të rrjedh. Prandaj, edhe dinamiti ka filluar të most përdoret shumë në vitet e fundit.
 
==Historia==
==Shiko dhe këtë==
*{{Libri|Dua të di|Dua të di}}
 
Nitroglycerin ishte prodhuar para dhe shitur nga kompania e Alfred Nobel në formën e saj të lëngshme. Por është kaq e paqëndrueshme dhe të rrezikshme (vëllai i Alfred Nobel, Emil dhe të tjerët vdesin nga një shpërthim gjatë përgatitjes së nitroglycerin në 1864 është e ndaluar shpejt në Evropë. Shkallë prodhimin e [[nitroglycerin]] është në minierë, por si çdo eksploziv shtëpi, aksidentet janë të shpeshta (reaksione kryhen në temperaturë dhome dhe jo në 0 ° C. ..)
[[Category:Industri]]
[[Category:Politeknik]]
 
Alfred Nobel zgjidh problemin nga përzierja me diatomaceous tokë (pluhur diatom fosile) dhe pastaj i derdhur formën e [[shkopinj]] mbështjellë në letër, kështu është krijuar dinamit në 1866 dhe patentë tij ngriti nëntor 25, 1867 . Kjo është parë të lartë shpërthyese, të lira për të prodhuar dhe të qëndrueshme (lexo: jo me pak rrezikun e shpërthimit aksidentale gjatë transportit)
[[af:Dinamiet]]
 
[[ar:ديناميت]]
Nitroglycerin lëngshëm mund të jetë përzier me përbërës të tjerë neutrale, të tilla si silicë ose komponimet e aktive ([[squfur]], [[nitrat]] [[natriumi]], [[celulozë]], etj.).
[[bg:Динамит]]
[[br:Dinamit]]
[[bs:Dinamit]]
[[ca:Dinamita]]
[[cs:Dynamit]]
[[da:Dynamit]]
[[de:Dynamit]]
[[en:Dynamite]]
[[eo:Dinamito]]
[[es:Dinamita]]
[[fa:دینامیت]]
[[fi:Dynamiitti]]
[[fr:Dynamite]]
[[fur:Dinamite]]
[[gan:帝拿密]]
[[he:דינמיט]]
[[hi:डायनामाइट]]
[[hr:Dinamit]]
[[hu:Dinamit]]
[[id:Dinamit]]
[[it:Dinamite]]
[[ja:ダイナマイト]]
[[ka:დინამიტი]]
[[ko:다이너마이트]]
[[lt:Dinamitas]]
[[lv:Dinamīts]]
[[mk:Динамит]]
[[ml:ഡൈനാമിറ്റ്]]
[[nl:Dynamiet]]
[[nn:Dynamitt]]
[[no:Dynamitt]]
[[pl:Dynamit]]
[[pt:Dinamite]]
[[ro:Dinamită]]
[[ru:Динамит]]
[[simple:Dynamite]]
[[sk:Dynamit]]
[[sl:Projekt:Dinamit]]
[[sr:Dinamit]]
[[su:Dinamit]]
[[sv:Dynamit]]
[[th:ไดนาไมต์]]
[[tr:Dinamit]]
[[uk:Динаміт]]
[[uz:Dinamit]]
[[vi:Dynamit]]
[[zh:代納邁]]
77

edits